Sa oled siin

ÜRO Julgeolekunõukogus arutati tsiviilelanike kaitset relvakonfliktides

27. Aprill 2021 - 18:01

Täna, 27. aprillil osales välisminister Eva-Maria Liimets ÜRO Julgeolekunõukogu kõrgetasemelisel videoistungil, mis keskendus esimest korda relvakonfliktides tsiviilelanikkonna jaoks hädavajalike objektide kaitsele. Kohtumist juhtis Vietnami välisminister Bui Thanh Son.

Riigid peavad tagama oma elanikkonna igakülgse kaitse, sealhulgas kindlustama keerulistes olukordades neile ellujäämiseks vajaliku toidu, vee ja meditsiinitarvete kättesaadavuse. Konfliktides on väga tihti suurimateks kannatajateks just tsiviilelanikud ning nende hulgas kõige haavatavamad grupid, nagu naised, lapsed ja noorukid.

Liimets tõi näidetena välja, et Ukrainas on olnud sunnitud oma kodudest lahkuma ning riigi sees uue elukoha leidma 1,5 miljonit ja Etioopias Tigray regioonis 1,7 miljonit inimest. Afganistanis kannatavad seejuures pea pooled alla 5-aastastest lastest COVID-19 pandeemiast ja kestvast konfliktist tingitud alatoitumise all. Minister lisas, et tihtipeale on nende inimeste aitamisel ning koju tagasi pöördumisel takistuseks hädavajalike hoonete purustused ning elutähtsate teenuste puudumine.

Välisminister kinnitas seejuures üle Eesti toetuse ÜRO peasekretäri COVID-19 pandeemia raames tehtud ülemaailmse relvarahu üleskutsele, mille eesmärk on tagada konfliktipiirkondades takistamatu juurdepääs humanitaarabile.

Rahvusvahelisel areenil on tekkinud mitmeid uusi probleeme, millele relvakonfliktides tähelepanu pöörata. „Tänapäevased tehnoloogilised lahendused saavad ühest küljest humanitaarabi andmist tõhustada, ent teiselt poolt näeme kahjuks ka kasvavat pahatahtlikku kübertegevust. Tsiviilelanike ja nende eluks hädavajaliku taristu kaitseks on oluline suurendada meie võimekust nende ohtudega võidelda ning pidada meeles, et rahvusvaheline õigus kehtib ka küberruumis,“ sõnas välisminister Liimets.

Välisminister lisas, et Eesti jaoks on rahvusvahelise õiguse, rahvusvahelise humanitaarõiguse ja inimõiguste järgimine väga oluline põhimõte, mis aitab kaasa ülemaailmse rahu ja julgeoleku tagamisele.

Istungil võtsid sõna ÜRO humanitaarasjade asepeasekretär ning hädaabi koordinaator Mark Lowcock, Rahvusvahelise Punase Risti Komitee president Peter Maurer ja Rahvusvahelise Rahuinstituudi (IPI) direktorite nõukogu esimees Kevin Rudd.

Lisaks kõneles välisminister täna ÜRO Peaassamblee presidendi Volkan Bozkıri kokku kutsutud kõrgetasemelisel istungil „Digitaalne koostöö ja ühendatus“. Arutelu keskendus digilõhe kaotamise vajadusele ning seostele digitaalsete tehnoloogiate ja ülemaailmsete kestliku arengu eesmärkide vahel. Oma sõnavõtus kutsus minister kasutama juba olemasolevad digilahendusi- ja kogemusi, et vältida dubleerimist ja hõlbustada pandeemiast taastumist. Näiteks töötab Eesti koos teiste partneritega välja digivalitsemise baasarhitektuuri, mille vabavaralised komponendid on lokaliseeritavad ja ka omavahel ühilduvad.

Ministri sõnavõtt (inglise keeles): https://vm.ee/en/news/statement-he-ms-eva-maria-liimets-security-council...

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Veel uudiseid samal teemal

07.05.2021|Välisministeerium

Eesti tõstatab ÜRO Julgeolekunõukogus COVID-19 mõju lastele relvakonfliktides

Täna, 7. mail toimub ÜRO Julgeolekunõukogus Eesti korraldatav mitteametlik virtuaalistung, kus keskendutakse laste kaitsele konfliktis COVID-19 pandeemia tingimustes. Istungit juhib Eesti suursaadik ÜRO juures Sven Jürgenson.

29.03.2021|Välisministeerium

Eesti toetab humanitaarabi jõudmist Süüriasse

Täna, 29. märtsil osales välisminister Eva-Maria Liimets ÜRO Julgeolekunõukogu kõrgetasemelisel videoistungil, kus arutati humanitaarolukorda Süürias. Kohtumist juhtis USA välisminister Antony J. Blinken.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.