Sa oled siin

ÜRO Julgeolekunõukogu arutas üleminekuajaõigust ja lastekaitset kriisikolletes

14. Veebruar 2020 - 8:18
Foto: ÜRO

ÜRO Julgeolekunõukogu eesistuja Belgia korraldatud kõrgetasemelistel kohtumistel New Yorgis esindas Eestit sel nädalal välisministeeriumi asekantsler Märt Volmer. Üritused keskendusid sellele, kuidas kaitsta lapsi relvastatud konfliktides ning toetada kriisiolukorrast väljuvaid riike pärast laiaulatuslikke või süstemaatilisi rahvusvahelise õiguse, sealhulgas inimõiguste rikkumisi. 

Volmeri sõnul olid mõlemad olulised arutelud, mille ühendav joon oli püüd leevendada inimkannatusi. „Ainuüksi 2018. aastal hukkus konfliktides või sai tõsiselt vigastada üle 12 000 lapse ning kümned tuhanded alaealised on praegu sunnitud osalema sõjategevuses. ÜRO teeb selle vähendamiseks kaalukat tööd ning kolmapäeval oli mul hea meel üheskoos teiste Julgeolekunõukogu liikmetega avaldada Eesti nimel toetust praktilistele juhtnööridele läbirääkijatele ja vahendajatele. See aitab senisest tõhusamalt kinnistada lastekaitse integreerimist rahuprotsessidesse,“ selgitas asekantsler. Briifingul esines ka Tema Majesteet belglaste kuningas Philippe I.

Üleminekuajaõigust käsitleval avatud arutelul tõi Volmer oma sõnavõtus paralleele Eesti kogemusega pärast iseseisvuse taastamist. „Et üleminekuõiguse meetmetest oleks tõepoolest abi kogukondade leina leevendamisel ja õiguskorra taastamisel, peavad need olema laiaulatuslikud ja põhinema rahvusvahelisel õigusel. Eesti kogemus näitab, et massikuritegude kohutava pärandi seljatamiseks on vaja luua tugevad institutsioonid, mis kaitseksid täiel määral õigusriiki ja inimõigusi.“ Eesti toetab rahvusvahelisi ja sõltumatuid püüdlusi inimõiguste rikkumiste kohta käivate andmete kogumisel ja asitõendite säilitamisel, sealhulgas tänastes Süüria ja Myanmari kriisides.

Lisaks hääletas Julgeolekunõukogu sel nädalal Liibüat käsitleva resolutsiooni poolt, et aidata vähendada välist sekkumist ja tuua Liibüa konfliktipooled kiiremini läbirääkimistelaua taha. Enne hääletust luges Märt Volmer ette ka Eesti, Belgia, Prantsusmaa, Saksamaa ja endise valitud liikme Poola ühisavalduse, rõhutamaks muuhulga Liibüa relvarahu tagamise olulisust.

Ürituste veerel toimus ka kahepoolne kohtumine Guatemala välisminister Pedro Brologa. Kõneldi riikide vahelistest suhetest, küberjulgeoleku olulisusest, kliimamuutustest ning selle mõjust Guatemala majandusele. Ühtlasi rääkisid asekantsler Volmer ja välisminister Brolo Eesti kogemusest digitaalsete teenuste rakendamise vallas ning võimalikust koostööst digivaldkonnas.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmLorFxm

Sõnavõtt üleminekuajaõigusest (inglise keeles): https://un.mfa.ee/statement-at-the-security-council-on-transitional-just...
Sõnavõtt lastekaitse integreerimisest rahuprotsessidesse (inglise keeles): https://un.mfa.ee/statement-at-the-security-council-on-integration-of-ch...
EL5 ühisavaldus Liibüa teemal: https://un.mfa.ee/stakeout-by-estonia-belgium-france-germany-and-poland-...

Lisainfo:

Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
637 7627 / 5194 7045
britta.tarvis@mfa.ee

Veel uudiseid samal teemal

02.07.2020|Välisministeerium

Reinsalu nõudis tänasel ÜRO Julgeolekunõukogu pandeemia arutelul vastuvõetud COVID-19 resolutsiooni järgimist

Välisminister Urmas Reinsalu osales täna, 2. juulil ÜRO Julgeolekunõukogu avatud kohtumisel pandeemiate ja julgeoleku teemal.

01.06.2020|Välisministeerium

Lõppes Eesti esimene eesistumine ÜRO Julgeolekunõukogus

Täna, 1. juunil võtab ÜRO Julgeolekunõukogu juhtimise Eestilt üle Prantsusmaa.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.