Sa oled siin

ÜHISTE KAVATSUSTE DEKLARATSIOON EESTI JA ÜHENDKUNINGRIIGI KOOSTÖÖ EDENDAMISE KOHTA

11. Märts 2021 - 13:37

ÜHISTE KAVATSUSTE DEKLARATSIOON EESTI JA ÜHENDKUNINGRIIGI KOOSTÖÖ EDENDAMISE KOHTA

Eesti ja Ühendkuningriigi lähedane sõprus on süvenenud alates sellest ajast, kui kuninglik merevägi pakkus aastail 1918–1920 Vabadussõjas Eestile tuge. See jagatud väärtuste ja ühiste eesmärkidega lähedane partnerlus on alates kahepoolsete diplomaatiliste suhete sõlmimisest 26. jaanuaril 1921.aastal iga aastakümnega aina tugevamaks muutunud. Tänavu 100. aastapäeva tähistades teevad meie riigid koostööd, et läheneda meie suhete tugevdamisele tulevikku vaatavalt ja terviklikult ühiste kahepoolsete, regionaalsete ja rahvusvaheliste algatuste abil. Pärast Ühendkuningriigi lahkumist EList süvendame juba hästi toimivat koostööd ning otsime uusi koostöövaldkondi.

Kahepoolselt pühendume lähikümnendil Eesti ja Ühendkuningriigi partnerluse ja koostöö edendamisele, arendades edasi meie riikide praegusi kahepoolseid suhteid ja sõprust. Lubame edendada ja soodustada poliitilist dialoogi, kaitse- ja julgeolekukoostööd, digi- ja küberkoostööd, haridust ja teadust, kultuuri ning inimestevahelisi kontakte. Töötame koos ülemaailmsete küsimuste lahendamisel, edendame inimõigusi ja teeme pingutusi, et tegeleda kliimaprobleemidega, kutsudes üheskoos riike oma kliimaeesmärke ambitsioonikamaks muutma. Tõhustame koostööd ja jagame teadmisi, et juhtida tähelepanu meediavabadusele, millega tehti algust avakonverentsil Londonis 2019. aastal ja mis jätkub ülemaailmse konverentsiga Eestis 2021. aasta novembris.

Rahvusvahelises plaanis on meie koostöö nurgakivi ühised demokraatlikud väärtused ja soov kaitsta reeglitel põhinevat rahvusvahelist korda. Kasutame neid väärtusi rahvusvahelistel foorumitel ühiste küsimustega tegelemiseks. See hõlmab muu hulgas rahvusvaheliste kohustuste ja reeglitel põhineva rahvusvahelise korra õõnestajate vastutusele võtmist; Venemaa ja Ukraina inimeste demokraatlike- ja inimõiguste toetamist; Ukraina territoriaalse terviklikkuse toetamist ning intensiivsemat tööd naiste, rahu ja julgeoleku vallas. Viime oma partnerluse riiklikest huvidest kaugemale rahvusvahelistel foorumitel, eriti 2021. aastal ÜRO Julgeolekunõukogu liikmetena, toetades ÜRO põhikirja ja kestliku arengu eesmärke. NATOs ja teistes regionaalsetes julgeolekualgatustes aitame liitlaste ja partneritena koos tagada stabiilsust ja julgeolekut Läänemere piirkonnas ja kaugemalgi. Ühendkuningriigi roll Eestis NATO liitlaste suurendatud kohaolekus (enhanced Forward Presence, eFP) osaleva riigina kinnitab kindlat pühendumist sellele ettevõtmisele. Püüdleme intensiivsemat koostööd NATO küberpoliitika ning küberuuringute ja -arenduse kaudu. Jagame oskusteavet ja poliitilisi lähenemisviise meie rahvaste ja kõigi maailma inimeste heaolu suurendamiseks.

Nende ühiste eesmärkidega arendame edukalt edasi meie riikide praegusi suurepäraseid kahepoolseid suhteid ja sõprust.

Allkirjastatud Tallinnas 11. märtsil 2021 Ühendkuningriigi välisminister Dominic Raabi ja Eesti välisminister Eva-Maria Liimetsa poolt.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.