Sa oled siin

Ühisavaldus riikide vastutustundliku käitumise edendamise kohta küberruumis

24. September 2019 - 14:17

Infotehnoloogia muudab põhjalikult tänapäevast elu, kannustab innovatsiooni ja tootlikkust ning hõlbustab ideede ja kultuuride jagamist ja väljendusvabadust. Sellega kaasnev kasu on toonud ülemaailmse kogukonna üksteisele lähemale kui kunagi varem maailma ajaloos. Kui meie tõdeme, et küberruum on toonud meie kodanikele tohutuid hüvesid, ja püüame tagada, et inimkond võiks sellest jätkuvalt kasu saada, on seda ettekujutust hakatud proovile panema. Riiklikud ja valitsusvälised osalejad kasutavad küberruumi üha enam vastutustundetu käitumise platvormina, mille kaudu rünnata elutähtsat taristut ja meie kodanikke, nõrgestada demokraatlikke riike ja rahvusvahelisi institutsioone ja organisatsioone ning kahjustada õiglast konkurentsi ülemaailmses majanduses, varastades ideid, kui nad ei suuda neid ise luua.

Viimase aastakümne jooksul on rahvusvaheline kogukond öelnud selgelt, et küberruumis peaks riikide käitumine juhinduma reeglitel põhinevast rahvusvahelisest korrast. ÜRO liikmesriigid on üha enam koondunud väljakujuneva raamistiku ümber, mis käsitleb riikide vastutustundlikku käitumist küberruumis ning millega toetatakse reeglitel põhinevat rahvusvahelist korda ja kinnitatakse rahvusvahelise õiguse kohaldatavust riikidevahelisele käitumisele, riikide vastutustundlikku käitumist reguleerivate vabatahtlike normide järgimist rahuajal ning praktiliste usaldusmeetmete väljatöötamist ja rakendamist, et vähendada küberintsidentidest tekkivate konfliktide ohtu. Kõik ÜRO Julgeolekunõukogu liikmed on sellele raamistikule avaldanud korduvalt toetust, mis on sõnastatud ÜRO küberekspertide töörühma kolmes järjestikuses aruandes 2010., 2013. ja 2015. aastal. 

Rõhutame oma kindlat soovi kaitsta reeglitel põhinevat rahvusvahelist korda ja edendada selle järgmist, rakendamist ja edasiarendamist, mis hõlmab ka ÜRO läbirääkimisi ÜRO avatud töörühmas ja ÜRO küberekspertide töörühmas. Toetame eesmärgipärast kübervõimekuse suurendamist tagamaks, et kõik vastutustundlikud riigid saaksid seda raamistikku kohaldada ning kaitsta oma võrke tõhusamini märkimisväärse häiriva, hävitava või muul moel destabiliseeriva kübertegevuse eest. Kinnitame uuesti, et inimõigused kehtivad nii internetis kui ka päris elus, ning riigid peavad neid austama ja kaitsma ka küberjulgeolekuga tegeledes.

Reeglitel põhinevat rahvusvahelist korda pooldavate vastutustundlike riikidena mõistame oma rolli vaba, avatud ja turvalise küberruumi kaitsmisel tulevaste põlvkondade jaoks. Teeme vastavalt vajadusele vabatahtlikku koostööd, et võtta vastutusele riigid, mis üritavad selle raamistiku vastu tegutseda, ning kasutame ühtlasi meetmeid, mis on läbipaistvad ja kooskõlas rahvusvahelise õigusega. Halva käitumisega küberruumis peavad kaasnema tagajärjed.
Kutsume kõiki riike üles seda arenevat raamistikku toetama ning meiega ühinema, et tagada suurem vastutus ja stabiilsus küberruumis.


Ühisavalduse on kinnitanud järgmised riigid: Austraalia, Belgia, Kanada, Colombia, Tšehhi Vabariik, Taani, Eesti, Soome, Prantsusmaa, Saksamaa, Ungari, Island, Itaalia, Jaapan, Läti, Leedu, Holland, Uus-Meremaa, Norra, Poola, Korea Vabariik, Rumeenia, Slovakkia, Hispaania, Rootsi, Ühendkuningriik ja Ameerika Ühendriigid.
 

[Tegemist on tõlkega, orginaalteksti leiab siit - https://www.state.gov/joint-statement-on-advancing-responsible-state-beh... ]

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.