Sa oled siin

Ühisavaldus Portugali ja Eesti diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva puhul

3. Veebruar 2021 - 9:47

2021. aasta veebruaris tähistavad Portugal ja Eesti diplomaatiliste suhete 100. aastapäeva. Tähistamine leiab aset rahvusvahelise üldsuse jaoks väga keerulistel aegadel. Seetõttu hindavad Portugal ja Eesti eriti kõrgelt tugevaid ja pikaajalisi sõpruse- ning koostöösidemeid.

Portugal tunnustas Eestit de facto 1918. aastal ja de jure 3. veebruaril 1921. aastal, ning on alates sellest ajast katkematult tunnustanud Eesti suveräänsust. Portugal kinnitas seda Eesti taastunnustamisega 27. augustil 1991. aastal ja diplomaatiliste suhete taastamisega 1. oktoobril 1991. aastal.

Möödunud sajandi jooksul on mõlemad riigid seisnud silmitsi tohutute poliitiliste, sotsiaalsete ja majanduslike väljakutsetega, millega Portugalil ja Eestil on õnnestunud hakkama saada tänu oma rahvaste vankumatule otsustavusele. Riigid on visalt vastu pidanud ja liitunud ühise Euroopa perega, mida koondab Euroopa Liit. Innustava kokkusattumusena tähistame  diplomaatiliste suhete loomise sajandat aastapäeva Portugali Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise ajal.

Tänapäeval jagavad Portugal ja Eesti mitmesuguseid prioriteete, alates kliimamuutuste vastu võitlemisest kuni ühiskondade digitaalse üleminekuni, edendades samal ajal solidaarsusel ja sidususel põhinevat Euroopa sotsiaalset mudelit. On mitmeid ühiseid  huvivaldkondi, kus on koostööle loodud juba kindel alus, näiteks e-valitsemine ja küberjulgeolek ning julgeoleku- ja kaitsekoostöö. Meie riigid soovivad ühiseid huvisid veelgi edasi arendada ja elavdada kultuurivahetust, eriti kultuuripäranditurismi valdkonnas, ning süvendada teaduskoostööd mõlema riigi teadusasutuste vahel.

Tunnistuseks meie riikide suurepärastest kahepoolsetest poliitilistest suhetest on viimastel aastatel toimunud kõrgetasemelised visiidid, nimelt Eesti presidendi riigivisiit Portugali 2019. aastal ja Portugali kaitseministri visiit Eestisse 2020. aastal.

Tänasel kuupäeval soovivad Portugal ja Eesti kinnitada oma pühendumust kahepoolsete suhete edasisele tugevdamisele poliitilisel, majanduslikul ja kultuurilisel tasandil ning koostöö tõhustamisele Euroopa Liidus, NATO-s, ÜRO-s ja muude rahvusvaheliste mitmepoolsete foorumite raames, kus meie riigid juba teevad tihedat ja viljakat koostööd.


3. veebruar 2021

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.