Sa oled siin

Sel nädalal arutavad EL-i ja NATO riikide diplomaadid Tallinnas küberruumi olulisemaid teemasid

22. Juuli 2019 - 13:58

Täna, 22. juulil algas Tallinna küberdiplomaatia suvekool, mis toob esmakordselt Eestisse ligikaudu 80 küberteemadega tegelevad diplomaati, teadurit ja eksperti 26 riigist Euroopast ja kaugemalt. Viiepäevase ürituse jooksul tulevad muuhulgas arutelule rahvusvaheline õigus ja normid küberruumis, küberoperatsioonide roll tänapäevastes konfliktides, kübervastupanuvõime suurendamine, heidutustegevus ning interneti haldus ja vabadus.

Eesti küberjulgeoleku erivolitustega diplomaatilise esindaja Heli Tiirmaa-Klaari sõnul on viimaste aastate jooksul küberjulgeolek muutunud oluliseks välispoliitiliseks teemaks. „Küberrünnakud kujutavad endast ohtu majandusele ja heaolule. Kindlasti on viimaste aastate laiahaardelised küberrünnakud nagu WannaCry ja NotPetya suurendanud ühiskondade teadlikkust, samuti on tehnoloogia mõju ühiskonnale muutunud üha aktuaalsemaks teemaks. Eesti on siin oma kogemustega teenäitajaks – oleme panustanud üleilmsesse kübernormide arutellu alates 2007. aastast,” selgitas Tiirmaa-Klaar.

Tallinnas toimuva suvekooli eesmärk on aidata EL-i ja NATO riikide diplomaatidel paremini mõista keerulisi küberjulgeolekuga seonduvad strateegilisi ja tehnoloogilise arenguga seonduvaid teemasid, samuti kaasa aidata normide ja rahvusvahelisel õiguse kinnistamisele küberruumis. „Küberruumis toimuv mõjutab üha enam rahvusvahelisi suhteid. Poliitikutel ja diplomaatidel seisavad ees üha keerulisemad arutelud sellest, kuidas tagada inimestele avatud ja turvaline internet ning tagada tehnoloogia jätkusuutlik areng. Suvekool annab Eestile võimaluse otsida nendele küsimustele vastuseid koos samameelsete riikide ekspertidega,” ütles Tiirmaa-Klaar.

Suvekooli avasõnad ütles riigisekretär Taimar Peterkop. Järgmise viie päeva jooksul esinevad osalejatele kõrgetasemelised diplomaadid ja tippeksperdid, sealhulgas USA välisministeeriumi relvastuskontrolli ja rahvusvahelise julgeoleku asekantsler Andrea L. Thompson, Prantsusmaa digiteemade suursaadik Henri Verdier, Ühendkuningriigi välisministeeriumi küberosakonna direktor Alexander Evans, NATO asepeasekretär Antonio Missiroli, Euroopa välisteenistuse ja Euroopa Komisjoni kõrged ametnikud ja USA akadeemiline tippekspert Dr James Lewis (Center for Strategic and International Studies). Lisaks aruteludele toimub rahvusvahelise küberkriisi läbimäng ning külastatakse e-Eesti esitluskeskust ja NATO küberkaitsekeskust.

Küberrünnakute teemat peab üha olulisemaks ka Eesti elanikkond - kevadel 2019 läbi viidud avaliku arvamuse uuringu kohaselt peavad Eesti inimesed kõige olulisemaks ohuks maailma julgeolekule just nimelt küberrünnakuid.

Fotod (Annika Haas): https://flic.kr/s/aHsmFmLdjM
Rohkem infot üritusest: http://www.vm.ee/summerschool

Lisainfo:

Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
637 7627 / 5194 7045
britta.tarvis@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.