Sa oled siin

Roomas Villa Giulia aedades toimuvad Balti riikide kultuuripäevad ja heategevuslik jõulupidu

11. Detsember 2012 - 13:44

Nr 450-E

13.–16. detsembrini toimuvad Roomas Villa Giulia aedades Balti riikide kultuuripäevad. Ürituse ajal on Villa Giulia Etruskimuuseum ja aiad kõigile külastajatele avatud tasuta.

Nelja päeva jooksul on Eestil, Lätil ja Leedul võimalik itaallastele tutvustada oma traditsioone ja jõulutavasid. See on esimene kord, mil Eesti, Läti ja Leedu Roomas kultuuripäevi peavad.

Neljapäeval, 13. detsembril toimub Villa Giulias Läänemere idakalda rahvaste põliskultuuri ja Merevaigutee rahvaid tutvustav Itaalia ning Balti riikide ühine teadusseminar. Eestit esindab meie merevaiguleiukohtade kaardistamisega tegelev arheoloogiadoktorant Mirja Ots, Leedust osaleb arheoloogiaprofessor Adomas Butrimas ja Lätist Merevaigutee-eskpert Mara Kalnins. Itaalia poolelt räägivad etruskiajastu merevaigukultuurist teiste seas tipptasemel arheoloogid nagu professor Nuccia Negroni Catacchio, Paolo Bellintani ja Ida Caruso.

Neljapäeva pärastlõunal esitleb Eesti kunstnik Epp Maria Kokamägi oma Itaalias ringlevat personaalnäitust „Inglite aeg“. Näitust tutvustab Itaalia kunstikriitik Serena Calamai.

14.–16. detsembrini, reedest pühapäevani on Villa Giulias käsitöö ja loodustoodete jõululaat ning toimuvad Balti riikide kultuuri tutvustavad etendused ja kontserdid.

Reedel, 14. detsembri õhtul avatakse Villa Giulias 2013. aasta märtsini avatuks jääv merevaikehete näitus „Merevaik. Läänemere kallastelt Etruuriasse“. Näha saab Villa Giulia haruldast etrustki ajastu Balti merevaigust ehete kollektsiooni, millele vastanduvad kaasaegsed Balti riikide ehtekunstnike tööd. Eestist toob Rooma Villa Giulia näituse jaoks valmistatud erikollektsiooni ehtekunstnik Jaan Pärn ning Leedut esindab merevaikkunsti suurmeister Sigitas Virpilaitis.

Eestit esindavad Roomas ka muusik Siiri Sisask ja pärimusmuusikaansambel Ro:Toro. Kaasa lööb Itaalias tegutsev Eesti rahvamuusikatrio „Kamm“ Bolognast.

Laupäeval, 15. detsembril tutvustab Itaalia Eesti Selts Balti riikide kirjanduspärastlõunal Lennart Meri teose „Hõbevalge“ tõlkeprojekti, mida esitleb tõlkija Daniele Monticelli.

Balti kultuuripäevade jooksul tutvustab roomlastele Eesti maitseid Eesti Kulinaaria Instituudi ja restorani Olde Hansa peakokk Emmanuel Wille.

Heategevuslikul jõululaadal saadav tulu läheb Rooma vähihaigete laste toetusorganisatsioonile „Casa Peter Pan“ ja Siiri Sisaski loodud Rapla heategevusfondile „Saagu valgus“.

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus annab Roomas ülevaate Eesti terviseturismi võimalustest.

Eesti, Läti ja Leedu kultuuripäevad toimuvad Itaalia kultuuriministeeriumi, Itaalia Rahvusliku Etruskimuuseumi Villa Giulia, Itaalia Eesti Seltsi, Eesti Rooma saatkonna ning Leedu ja Läti saatkondade koostöös.

Ürituse Itaalia poolsed patroonid on Itaalia president, Itaalia valitsus, Itaalia välisministeerium, Itaalia kultuuriministeerium, Rooma linnavalitsus, Rooma linnapea ja Lazio maavalitsus. Balti kultuuripäevade idee algatajad on Itaalia Eesti Selts koostöös Eesti suursaatkonnaga Roomas.

Eesti poolelt toetavad Balti kultuuripäevi Roomas:
EAS, Eesti põllumajandusministeerium, Eesti kultuuriministeerium, Itaalia Eesti Selts, Eesti saatkond Roomas, Eesti välisministeerium, Eesti Keele Instituut, Lennart Meri Sihtasutus, Eesti Kulinaaria Instituut, restoran Olde Hansa, galerii Siidilabor, OÜ Zajez, OÜ Rocco, Eesti Käsitööliit, Epp Maria Kokamäe Galerii, DHL.


Lisainfo:
Ülle Toode
Balti kultuuripäevade projektijuht
Eesti saatkond Roomas pressi- ja kultuuriametniku kt.
Tel: +39 335 126 8574

 

VÄLISMINISTEERIUMI PRESSIOSAKOND
637 7654
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.