Sa oled siin

Reinsalu ÜRO Inimõiguste Nõukogule: Valgevene ametivõimude käitumine ei jää uurimata ja karistamata

18. September 2020 - 15:27

Täna, 18. septembril osales välisminister Urmas Reinsalu videosõnavõtuga ÜRO Inimõiguste Nõukogu erakorralisel arutelul inimõiguste olukorrast Valgevenes.

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul on tänase kohtumise toimumine oluline diplomaatiline saavutus ja näitab, et rahvusvaheline avalikkus ei lase kõige olulisematel foorumitel unustada Valgevene ametivõimude toimepandud inimõiguste rikkumisi, kuni vägivald rahumeelsete meeleavaldajate vastu lõppeb ja selle taga olevad isikud võetakse vastutusele.

Oma sõnavõtus tõi minister välja, et Valgevene võimud keelduvad endiselt dialoogist ja räägivad oma inimestega repressioonide ja arreteerimiste keeles. Euroopa Liidu riikide saadikud, sealhulgas Eesti suursaadik Valgevenes, peavad Nobeli kirjanduspreemia laureaadi Svjatlana Aleksijevitši korteris endiselt ööpäevaringselt valvet. Aleksijevitš on viimane Valgevene territooriumil vabadusse jäänud seitsmest Koordinatsiooninõukogu presiidiumi liikmest. Ülejäänud Koordinatsiooninõukogu juhtorgani liikmed on kas kinni peetud või olnud sunnitud Valgevenest lahkuma.

„Valgevene peab tegema igati koostööd ÜRO eriraportööriga ning tagama talle vaba, täieliku ja piiramata ligipääsu riigi territooriumile, sealhulgas kõikidesse kinnipidamisasutustesse,“ sõnas Reinsalu. Eile tegi Eesti koos 16 riigiga ettepaneku luua ka OSCE raames Valgevenesse sõltumatu ekspertide missioon, mis uuriks seal toimepandud inimõiguste rikkumisi ja valimispettust.

Arutelul kõnelesid ÜRO inimõiguste ülemvolinik Michelle Bachelet, Valgevene inimõiguste olukorra eriraportöör Anaïs Marin, Svjatlana Tsihhanovskaja ja Ekaterina Novikava.

ÜRO Inimõiguste Nõukogu (IÕN) on valitsustevaheline keham, mille ülesanne on kaitsta ja edendada inimõigusi ning käsitleda inimõiguste rikkumisi kogu maailmas. IÕN koosneb 47 liikmesriigist, kes valitakse salajasel hääletusel ÜRO Peaassambleel New Yorgis. Kui inimõiguste olukord mõnes maailma riigis seda nõuab, võib IÕN kutsuda lisaks korralistele aruteludele kokku ka erakorralise arutelu. Erakorraline arutelu inimõiguste olukorrast Valgevenes kutsuti kokku Euroopa Liidu ja selle liikmesriikide eestvedamisel.

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.