Sa oled siin

Reinsalu ja Pompeo ühisavaldus: Eesti ja USA kahepoolne koostöö süveneb

8. Oktoober 2019 - 18:13

Välisminister Urmas Reinsalu kohtus täna, 8. oktoobril, Washingtonis Ameerika Ühendriikide välisministri Mike Pompeoga. Kohtumisel kõnelesid ministrid aktuaalsetel rahvusvaheliste suhete ja kahepoolse koostöö teemadel ning leppisid kokku Eesti ja Ameerika Ühendriikide koostöö süvendamises Atlandi-ülese ja regionaalse julgeoleku küsimustes, ühtlasi küberkaitse, Kolme mere algatuse ning usuvabaduse kaitse asjus, mida kinnitati kohtumisel vastu võetud ühisavaldusega.

„Eesti välispoliitika peamine suund on tihendada meie suhteid USAga, tugevdada NATO-t ning edendada Euroopa Liidu ja Ameerika Ühendriikide koostööd. Mõeldes muutuvale olukorrale maailmas on unikaalne transatlantiline side USA ja Euroopa vahel kindlaim tugi meie julgeoleku tagamisele ja väärtuste hoidmisele,“ sõnas Reinsalu kohtumisel, viidates Vabariigi Valitsuse heaks kiidetud memorandumile suhte tugevdamiseks Ameerika Ühendriikidega.  Minister lisas, et suhete süvendamine on pidev ning lõppematu protsess, mida näitab ka tänane ministrite avaldus, milles kaks riiki soovivad süvendada koostööd mitmes konkreetses valdkonnas.

Kahepoolselt heaks kiidetud ühisavalduses rõhutavad Eesti ja Ameerika Ühendriigid vastastikkust pühendumust NATO kollektiivkaitsele ning vajadust Alliansi edasise tugevdamise järele. Ministrite ühisavalduse kohaselt kirjutavad Eesti ja Ameerika Ühendriigid peatselt alla kokkuleppele, milles fikseeritakse ühised eesmärgid 5G-tehnoloogia küsimustes. Samuti liitub Eesti asutajaliikmena USA juhitava usuvabaduse alliansiga.

Kolme mere algatusest kõneldes sõnas Reinsalu, et tegemist on hea võimalusega riikidel tugevdada transatlantilist sidet ning aidata kaasa meie regiooni kiiremale arengule. „Samuti annab tippkohtumise võõrustamine Eestis järgmisel aastal meile nähtavust ning aitab kaudselt kaasa majandussuhete arendamisele ja riikliku ja erasektori koostöö tõhustamisele,“ ütles minister ning lisas, et tippkohtumine panustab ka strateegiliste suhete arendamisesse regiooni partnerite vahel. Ühisavalduses kinnitatakse, et Ameerika Ühendriigid toetavad Eesti jõupingutusi Kolme mere algatuse tippkohtumise ettevalmistamisel.

Välisministrid rõhutasid kohtumisel ka vajadust toetada Ukraina ja Gruusia suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust ning hoida Lääne ühtsust Venemaa suunal, sh sanktsioonide osas.

Täna pärastlõunal peab Reinsalu kõne mõttekoja The Heritage Foundationi üritusel, mis keskendub transatlantilisele koostööle ja julgeolekule, ühtlasi võtab minister osa Venemaad käsitlevast ümarlauast.

Homme toimub minister Reinsalu kohtumine USA riikliku julgeolekunõuniku Robert O’Brieniga, kellega on plaanis kõnelda küber- ja julgeolekukoostööst. Samuti osaleb Eesti välisminister mõttekoja Atlantic Councili korraldatud ümarlaual, mille fookuses on Kolme mere algatus ning järgmisel aastal Eestis toimuv tippkohtumine.

Eesti ja Ameerika Ühendriikide välisministrite viimane kahepoolne kohtumine toimus 2016. aastal.

Eesti ja Ameerika Ühendriikide välisministrite ühisavaldus: https://vm.ee/et/uudised/valisminister-mike-pompeo-ja-valisminister-urma...

Fotod visiidist (täieneb jooksvalt): https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/albums/721577112...

Lisainfo:
Liisa Toots
välisministeerium
avalike suhete osakonna meedianõunik
e-post: liisa.toots@mfa.ee
Tel: +372 637 7628 / +372 53424541

 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.