Sa oled siin

Reinsalu EL-i kolleegidele: Euroopa ühtsus Ukraina küsimuses on eelseisvaks Normandia neliku kohtumiseks hädavajalik

14. Oktoober 2019 - 16:42

Välisminister Urmas Reinsalu ettepanekul kohtusid Euroopa Liidu välisministrid täna Luksemburgis välisasjade nõukogu raames Ukraina kolleegi Vadõm Prõstaikoga.

Reinsalu rõhutas, et Euroopa Liidu ühtsus on Ukraina jaoks hädavajalik, eriti loodetavasti peatselt toimuvate Normandia neliku läbirääkimiste valguses. „Ukraina on juba teinud tõsiseid jõupingutusi, et leida rahumeelne lahendus, ning meie roll on neid igakülgselt toetada, mitte suurendada pinget. On ääretult oluline, et Ukraina ei tunneks survet kiireks kompromissiks, vaid seda tajuks oma kuklas ainult tegelik agressor Venemaa,“ sõnas Reinsalu.

Välisministri hinnangul tähendavad lääneriikide ühepoolsed järeleandmised Venemaale sisuliselt Ukraina positsiooni nõrgestamist rahuprotsessis ja seda tuleks igal tingimusel vältida. Tema sõnul on tähtis, et Ukraina saaks rahuprotsessis valikuid langetada otsuseid oma tuleviku kohta vabalt, ilma välise surveta kiireteks tulemusteks. “Ukraina rahval on õigus ise oma tulevikku kujundavate küsimuste üle läbirääkimistel otsuseid langetada,” rõhutas ta.

Välisministri sõnul toetab Eesti algatusi, mis on suunatud sõja lõpetamisele Donbassis ja okupeeritud alade tagastamisele Ukraina kontrolli alla. „Loodetavasti viib kolmepoolse kontaktgrupi kohtumisel saavutatud kokkulepe* Venemaa sümboolsetest sammudest tõeliste tegudeni – Minski lepingute tingimusteta ja täielikule täitmisele,“ lisas ta.

Ühtlasi kutsus Reinsalu Euroopa Liidu riike üles mitte tunnistama Donetskis ja Luganskis lihtsustatud korras välja antud Venemaa passe ning jätkama järjekestvalt Krimmi okupeerimise mittetunnustamispoliitikat.

Kohtumisel andis Prõstaiko ministritele ka ülevaate Ukraina ambitsioonika reformikava elluviimisest.

*Niinimetatud Steinmeieri vormel

Fotod: https://newsroom.consilium.europa.eu/events/20191014-foreign-affairs-cou...

Lisainfo:

Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
+372 5194 7045
britta.tarvis@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.