Sa oled siin

Reinsalu EL-i kolleegidele: ebaseadusliku rände tõkestamiseks on tähtis koostöö Aafrika riikidega

9. Detsember 2019 - 14:30

Täna, 9. detsembril Euroopa Liidu välisasjade nõukogu istungil Brüsselis arutas välisminister Reinsalu EL-i kolleegidega suhteid Aafrikaga ja inimõiguste kaitset maailmas. Istungit juhtis esimest korda Euroopa Liidu uus kõrge esindaja Josep Borrell.

Reinsalu sõnul on Euroopa Liidu julgeolek ja stabiilsus seotud Aafrikaga. Et saavutada praktilisi tulemusi ebaseadusliku rände tõkestamisel Euroopasse, on vaja töötada kokkulepete nimel, mis tagavad tõhusa piirikontrolli ja toimiva tagasipöördumissüsteemi ning mille tulemused on seotud muude koostöövaldkondadega. „Eesti on pühendunud Saheli regiooni riikide sisejulgeoleku toetamisele. Toetame Malit võitluses terrorismiga ja alles hiljuti suurendasime oma panust Prantsusmaa juhitaval operatsioonil Barkhane,“ ütles Reinsalu.

„Kindlasti saab Eesti võimendada Euroopa Liidu häält ka ÜRO Julgeolekunõukogus, kus paljud teemad on seotud just nimelt Aafrika julgeolekuga ja kus hakkame oma valitud liikmesuse raames juhtima ka Sudaani sanktsioonikomiteed,“ lisas ta.

Lisaks rõhutas Reinsalu, et digitaliseerimine on üks võimalusi Aafrika riikide stabiilsust laiapindselt toetada ja arendada ärisuhteid. Välisminister tõi näiteks digitaliseerimise ja e-valitsemise. Eesti kogemuse vastu tuntakse suurt huvi ning see peaks mängima rolli ka parasjagu loodavas Euroopa Liidu Aafrika strateegias.

Homse rahvusvahelise inimõiguste päeva eel arutasid välisministrid ka inimõiguste olukorda maailmas. Eesti jaoks on eriti murettekitav kodanikuühiskonna ja demokraatia piiramine internetis. Eesti välisministri sõnul on üks selline näide Venemaal hiljuti jõustunud „suveräänse interneti“ seaduse, millega antakse julgeolekuorganitele enneolematu kontrolli internetiliikluse üle. Samuti on välisministri hinnangul taunitav krimmitatarlaste inimõiguste süstemaatiline rikkumine okupeeritud Krimmi poolsaarel.

Eile õhtul kohtus Reinsalu koos Läti ja Leedu välisministriga Josep Borrelliga, kellega arutati Balti riikide välispoliitika prioriteete ning Euroopa Liidu praeguse Venemaa-poliitika jätkuvat olulisust. Täna hommikul osales Eesti välisminister hommikusöögil Albaania ja Põhja-Makedoonia kolleegidega, kus ta väljendas toetust kiirele edasiminekule liitumisläbirääkimiste alustamisega.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmJUmoUS

Lisainfo:

Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
637 7627 / 5194 7045
britta.tarvis@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.