Sa oled siin

Reinsalu Budapestis: Ungari on NATO ja transatlantilise ühtsuse küsimustes Eestile oluline mõttekaaslane

18. November 2019 - 16:54

Välisminister Urmas Reinsalu kohtus täna, 18. novembril Budapestis oma Ungari kolleegi Péter Szijjártóga, et arutada muuhulgas Euroopa julgeolekut, transatlantilist ühtsust, rännet ja Euroopa Liidu laienemispoliitikat.

Välisministrid arutasid eelseisvat NATO välisministrite kohtumist ja detsembri alguses Londonis toimuvat NATO liidrite kohtumist. Reinsalu sõnul on Ungari Eesti jaoks paljudes julgeolekuküsimustes oluline partner ja mõttekaaslane. „NATO on ja peab jääma Euroopa julgeoleku nurgakiviks. Selle asemel et NATO rolli kuidagi kahtluse alla seada, lasub kõigil liikmetel vastutus hoida transatlantilist ühtsust ning tõhustada koostööd Euroopa Liidu ja NATO vahel,“ rõhutas välisminister.

Välisminister tänas Ungarit aktiivse panuse eest Balti riikide julgeolekusse, näiteks juhtides alles hiljuti NATO õhtuturbemissiooni Leedus Šiauliais. Samas toonitas Reinsalu, et Venemaa jätkuv agressioon Ukrainas on julgeolekuoht Euroopale laiemalt, mistõttu on eriti oluline hoida ühtset transatlantilist joont ja pidada kinni Euroopa Liidu Venemaa-suunalisest poliitikast.

Ministrid arutasid ka rännet ja aktuaalseid Euroopa Liidu küsimusi, sealhulgas uut eelarveperioodi, Brexitit ja Euroopa Liidu laienemist. „Üks küsimus, kus Eesti ja Ungari on igati samameelsed, on Euroopa Liidu laienemispoliitika. Euroopa Liit ei tohi Lääne-Balkani riikidele selga keerata, vaid olema neile reformipüüdlustes usaldusväärne ja julgustav partner,“ sõnas Reinsalu.

Kahepoolsetest teemadest tõstatus eduka kultuurikoostöö jätkamine ja võimalus suuremaks majanduskoostööks. Ühe olulise näitena tõi Reinsalu Kolme mere algatuse ning kutsus Ungarit ja kohalikke ettevõtteid üles võtma aktiivselt osa 2020. aastal Tallinnas toimuvast tippkohtumisest.

Lisaks tutvustas välisminister Eesti peatselt algavat valitud liikmesust ÜRO Julgeolekunõukogus ja sai ülevaate viimastest arengutest Ungaris.

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmJscm4j

Lisainfo:
Britta Tarvis
välisministeerium
avalike suhete osakond
637 7627 / 5194 7045
britta.tarvis@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.