Sa oled siin

Protokoll nr 15 inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni muutmise kohta jõustub 1. augustil 2021

21. Aprill 2021 - 13:45

Protokoll nr 15 avati allkirjastamiseks 24. juunil 2013. 21. aprillil 2021 andis Itaalia viimase Euroopa Nõukogu riigina üle oma ratifitseerimiskirja, seega jõustub protokoll vastavalt selles ette nähtud jõustumissätetele 1. augustil 2021.

Protokolliga nr 15 lisatakse inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni preambulisse läbipaistvuse eesmärgil viide subsidiaarsuse põhimõttele ja kaalutlusõiguse doktriinile. Protokolliga kaotatakse ära kohtunike senine vanusepiirang 70 aastat ning uus vanusepiirang 65 aastat seatakse sõltuvusse kohtunikuks kandideerimise ajast. See võimaldab ametisse nimetatud kohtunikul olla ametis kogu 9-aastase ametiaja. Kaotatakse ära kohtuasja poole õigus vaielda vastu seitsmeliikmelise koja pädevuse üleandmisele 17-liikmelisele suurkojale. Protokolliga muudetakse „vähetähtsate“ kaebuste vastuvõetavuse kriteeriumi, et võimaldada suurema arvu vähetähtsate kaebuste vastuvõetamatuks tunnistamine. Samuti lühendatakse Euroopa Inimõiguste Kohtule kaebuse esitamise tähtaega kuuelt kuult neljale kuule.

Kuigi protokoll jõustub 1. augustil 2021, jõustuvad protokolliga ette nähtub muudatused erineval ajal. Kõige suurema mõjuga muudatus ehk kaebetähtaja lühenemine neljale kuule jõustub erandina alles kuue kuu möödumisel protokolli nr 15 jõustumisest, st 1. veebruarist 2022. Lisaks ei kohaldata uut tähtaega kaebuste suhtes, mis puudutavad menetlusi, milles on riigisisene lõplik otsus tehtud enne 1. veebruari 2022. Nende otsuste peale Euroopa Inimõiguste Kohtusse pöördumisel kehtib kuuekuune kaebetähtaeg.

Vaata täpsemalt Euroopa Nõukogu konventsioonide andmebaasist.

Veel uudiseid samal teemal

08.04.2021|Välisministeerium

Inimõiguste kohtu suurkoda leidis, et laste teatud haiguste vastu vaktsineerimise kohustus ei ole konventsiooniga vastuolus

Euroopa Inimõiguste Kohtu (EIK) 17-liikmeline suurkoda tegi 8.4.2021 otsuse liidetud kohtuasjades Vavřička jt vs.

12.03.2021|Välisministeerium

Inimõiguste kohus kinnitas riigi ja kaebaja vahel sõlmitud sõbraliku kokkuleppe

Kohtuasjas Slavnov vs. Eesti (54644/19) kinnitas Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) oma 18.2.2021 otsusega, mis avaldati 11.3.2021, valitsuse ja kaebaja vahel sõlmitud sõbraliku kokkuleppe ning kustutas konventsiooni artikli 39 alusel kaebuse kohtuasjade nimistust. Otsuse kohaselt kohustub valitsus maksma kaebajale 3600 eurot.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.