Sa oled siin

Põhja- ja Balti riikide välisministrid arutavad Tallinnas piirkondlikku ja globaalset poliitikat

9. September 2020 - 14:03

Välisminister Urmas Reinsalu võõrustab 8.-9. septembrini Eestis Põhja-Balti (Nordic-Baltic 8, NB8) välisministreid.

Välisministrid leppisid kokku ühisavalduses, millega mõistetakse hukka Venemaa opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi mürgitamine Novitšokiga ning nõutakse Venemaalt koostööd rahvusvahelise uurimise läbiviimisel, et selgitada välja, kes on rünnaku taga. Ministrid rõhutavad, et juhtumile peab olema jõuline rahvusvaheline reaktsioon.

Ühisavalduses avaldatakse toetust Valgevene rahvale ja kutsutakse üles kohe vabastama ebaõiglaselt vangistatud isikud. „Võimude jätkuv vägivald rahumeelsete meeleavaldajate vastu, sõjalise jõu kasutamisega ähvardamine, ajakirjanike ründamine, välismaa meedia akrediteeringute tühistamine, sõltumatute meediasaitide blokeerimine ja interneti sulgemised on murettekitavad ja peavad lõppema,“ seisab avalduses.

Lisaks nõustuvad ministrid, et piirkondliku majanduskoostöö jätkuv tugevdamine võib aidata tulla toime COVID-19 viiruse levikuga. „Digitaliseerimise tähtsus on praeguses kriisis selgelt välja tulnud, et tugevdata riikide vastupanuvõimet,“ ütles minister Reinsalu. „Digitaalsed lahendused aitavad lahendada paljusid probleeme ning võimaldavad ühtlasi ka kriisist kiiremini taastuda.“

Kohtumise raames tähistatakse NB8 koostööformaadi 30. aastapäeva. 1990. aasta lõpus kohtusid Kopenhaagenis esimest korda Põhjala ja Balti riikide välisministrid, otsustades omavahelist koostööd tihendada. „Põhja- ja Baltimaade koostööformaat on läbi aegade olnud lähimate partnerite ring ja seda on ikka tunda ka ajal, mil maailmas on palju segadust – tihe suhtlemine on iseenesestmõistetav,“ sõnas minister Reinsalu. „Palju on arutada ka täna – olukord Valgevenes, Aleksei Navalnõi mürgitamisjuhtum, transatlantilised suhted, Euroopa Liidu küsimused ja koroonakriisiga seotud liikumispiirangud. Ühine arusaam Põhjamaade ja Balti riikidega – eriti keerulistel teemadel – on äärmiselt oluline.“

Reinsalu sõnul on koostööformaat Eesti jaoks väga oluline ning selle tähistamine vajalik. „30 aastat tagasi oli Euroopas aeg, mis nõudis jõulisi otsuseid ja defineeris suuresti edasised suhted riikide vahel.“

Koostööformaadi 2020. aasta koordinaatorina korraldab NB8 ministrite iga-aastast kohtumist tänavu Eesti ning välisministrite kohtumisel käsitletakse regionaalset ja globaalset välis-ja julgeolekupoliitikat, Euroopa küsimusi ning ühenduvuse (kliima-, energia-, digi-) teemasid. Kohtumise raames toimuvad töösessioonid. Samuti osalesid välisministrid küberriskide ühisarutelul, mida aitas korraldada Eesti ettevõte CybExer Technologies.

Ühisavaldus: https://vm.ee/et/uudised/joint-statement-nordic-baltic-nb8-foreign-minis...

Fotod: https://flic.kr/s/aHsmQCXBHF

Pressikonverentsi otseülekanne on järelvaadatav: https://youtu.be/sI1PO82aH3s


Lisainfo:
Pia Kuusik
Välisministeerium
Meedianõunik
Avalike suhete osakond
+372 5635 7866
www.vm.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.