Sa oled siin

NATO välisministrite kohtumine kinnitas Venemaa nõudmiste vastuvõetamatust

7. Jaanuar 2022 - 18:00
NATO välisministrite kohtumine 07.01.2022 FOTO: NATO

Välisminister Eva-Maria Liimets arutas täna, 7. jaanuaril toimunud alliansi välisministrite videokohtumisel Euroopa julgeolekuolukorda ja liitlaste ühist hoiakut NATO-Venemaa nõukogu eel.

„NATO liikmesriigid on ka tänase kohtumise järel silmapaistvalt ühel meelel, et rahvusvahelise korra põhiprintsiipides on võimatu teha järeleandmisi ja Euroopa julgeoleku aluste juures ei ole välise jõu ähvardusel mingiteks läbirääkimisteks ruumi. Meie jaoks oleks mõeldamatu vanamoodsa mõjusfääride poliitika juurde naasmine ning peame oluliseks iga riigi õigust ise oma julgeoleku lähtekohtade üle otsustada,“ ütles välisminister Liimets. „Allianss on konsensusel põhinev organisatsioon, mis on loodud meie ühise demokraatliku väärtusruumi kaitseks ning mille otsused sünnivad kõigi liikmete ühisel nõul. Liitlaste jaoks on väga oluline tugevdada ühiselt oma heidutus- ja kaitsevõimet, et see vastaks kõigile senistele ja uutele vajadustele.“

Ministrid arutasid kohtumisel ka ühiseid seisukohti ja hinnanguid järgmisel nädalal toimuvaks NATO-Venemaa nõukogu istungiks. „Peame NATO ja Venemaa dialoogi oluliseks ning tahame selle raames näha Venemaa Föderatsiooni sisulist soovi Euroopa julgeolekut parandada. Eriti pidades silmas nende enda senist tegevust selle kahjustamisel, näiteks Krimmi annekteerimine, sõjategevus Ukraina idaosas ning Gruusia suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse lõhestamine,“ ütles välisminister.

NATO välisministrite kohtumisel kuulati ära üksikasjalik teave nendelt riikidelt, kellel on viimastel nädalatel olnud Venemaaga diplomaatilisi kontakte, ning saadi värske ülevaade Venemaa sõjalisest tegevusest Ukraina piiridel.

Allianss on korduvalt rõhutanud, et Venemaa ettepanekud Euroopa julgeolekuarhitektuuri põhimõtteliseks muutmiseks on vastuvõetamatud, kuid samas kinnitanud valmisolekut dialoogiks. Viimane NATO-Vene nõukogu toimus 2019. aastal ning pärast seda ei ole Venemaa NATO kutseid mõttevahetuseks vastu võtnud.

NATO-Vene nõukogu koguneb 12. jaanuaril. Enne seda – 10. jaanuaril – koguneb NATO-Ukraina komisjon.

Lisainfo:
välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.