Sa oled siin

Minister Reinsalu tutvustas Riias Eesti prioriteete Balti Ministrite Nõukogu eesistujana

29. November 2019 - 14:24

Täna, 29. novembril osales välisminister Urmas Reinsalu Lätis Balti Nõukogu istungil, kus tutvustas Eesti prioriteete Balti koostöö vedajana 2020. aastal.
„Eesti juhib järgmisel aastal nii Balti Ministrite Nõukogu kui ka Põhjamaade-Balti regiooni kaheksa riigi (Nordic-Baltic Eight) koostööd. Väärtustame kõrgelt regionaalset koostööd ja osalemist nendes formaatides ning tihedat partnerlust lähipiirkonna riikidega. Kuna mõlemad formaadid tegelevad paljudes valdkondades omavahelise koostöö tihendamisega ja väljakutsetega laiemalt, ning meie eesmärk on luua suuremat sünergiat piirkonna koostöös, siis otsustasime seada järgmise aasta tegevustele ühised prioriteedid,“ selgitas minister.

Kokkulepitud prioriteetideks on regionaalne julgeolek, küberkoostöö, ühenduvus, kliimamuutused ja keskkonnaküsimused ning kultuuri- ja tervishoiualane koostöö.

Istungil peetud kõnes tänas välisminister sel aastal Balti koostööd juhtivat Lätit suurepärase töö eest. Ühe eriti olulise valdkonnana tõi ta välja töö ühiste regionaalsete taristuprojektidega: „Kiirraudteeühenduse Rail Balticu projekt on Läti Balti koostöö eesistumise ajal olnud erilise tähelepanu all ja oleme sellele pühendunud kõige kõrgemal poliitilisel tasemel.“

Ta lisas, et sellel suvel sõlmiti ka poliitiline kokkulepe jätkuva toetuse kinnitamiseks Balti riikide elektrisüsteemide sünkroniseerimiseks Mandri-Euroopaga. „Need suurprojektid ühendavad meid füüsiliselt Kesk- ja Lääne-Euroopaga ning neile piisava rahastuse tagamine on olnud ka Balti riikide ühine prioriteet Euroopa Liidu järgmise eelarve läbirääkimistel.“

Minister Reinsalu väljendas ka veendumust, et Eesti lähenev liikmesus ÜRO Julgeolekunõukogus ja 2020. aasta suvel Tallinnas võõrustatav Kolme mere algatuse tippkohtumine pakuvad täiendavaid võimalusi piirkonna koostöö tihendamiseks.  
Balti riikide välisministrid ja Balti Assamblee tegid ka ühisavalduse, kus kinnitati ühiseid eesmärke julgeoleku tagamisel, regionaalsete taristuprojektide elluviimisel ja koostöö tugevdamisel rahvusvahelistes organisatsioonides.

Lisaks kutsus minister Reinsalu Balti kolleege osalema järgmisel aastal Tallinnas toimuvatel Balti Ministrite Nõukogu ning Põhjamaade-Balti koostööformaatide kohtumistel.

Fotod: https://bit.ly/37QSz6j

Lisainfo:
Leen Lindam
Välisministeerium
avalike suhete osakond
E-post leen.lindam@mfa.ee
Tel + 372 637 7629, + 372 59 008 452

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.