Sa oled siin

Minister Ilves: Eesti välispoliitilised prioriteedid on veelgi olulisemad

9. Oktoober 2001 - 7:14
Välisminister Toomas Hendrik Ilvese lühiintervjuu Postimehele 09.10.2001


Eesti välisminister Toomas Hendrik Ilves ütleb lühiintervjuus Postimehele, et Eesti välispoliitilised prioriteedid on Afganistani sõja taustal muutunud veelgi olulisemaks ja et sõda võiks muuta reaalsemaks ka Eesti-Vene koostöö.

Kuidas mõjutab alanud sõda Eesti välispoliitilisi sihte?
(NATO ja Euroopa Liit)

Eesti välispoliitika prioriteedid ei ole sellest muutunud, pigem on NATOsse ja Euroopa Liitu astumine muutunud veel olulisemaks kui varem.

Rahvusvaheliselt ja muidugi ka meie päevakorda on jõuliselt lisandunud võitlus terrorismi vastu, millest on kujunenud peamisi ohuallikaid demokraatlikele riikidele.

Eesti on selgelt rahvusvahelise koalitsiooni poolel, kes oma väärtuste kaitseks on asunud võitlusse terrorismiga.

Sõjaliselt ei ole me operatsiooni kaasatud, kuid väga oluline on ka teiste meetmete rakendamine ja Eesti ei tee siin mingit hinnaalandust.

Kas alanud sõda võiks tuua mingeid muutusi ka Eesti-Vene suhetesse?

Raske öelda. Vaevalt et see oluliselt mõjutab kahepoolseid suhteid, küll aga võib näiteks kaasa tuua piiriülese koostöö tugevnemise rahvusvahelises terrorismi-vastases võitluses.

Ma mõtlen siin sisulist koostööd, ja mitte ainult retoorika tasandil, nagu varem on juhtunud.

Kuidas suhtub Eesti võimalikesse Afganistani põgenikesse?

Samuti nagu kõikidesse teistesse põgenikesse, kuid me ei ole siin tõenäoline sihtriik.

Missugused muutused on rahvusvahelises poliitikas sõja taustal?

Peamiste otsusetegijate aeg ja tähelepanu on pööratud kõige olulisemale, kuid ka teised pikaajalised protsessid liiguvad edasi.

Uuel ajastul, millele ei ole veel leitud täpsemat nimetust kui «post-11-september», on tunduvalt tähtsamaks muutunud rahvusvaheline infovahetus ja koostöö.

Senised n-ö pehmed julgeolekuriskid nagu organiseeritud kuritegevus, uimastikaubandus, rahapesu, isikute illegaalne liikumine, korruptsioon on tõusnud «kõvade» ehk sõjaliste julgeolekuriskide tasandile.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.