Sa oled siin

Minister Eva-Maria Liimetsa kommentaar kokkuvõtteks sel nädalal toimunud mitmete oluliste Euroopa julgeolekut puudutanud kohtumise kohta

13. Jaanuar 2022 - 20:05

Käesolev nädal on välispoliitikas olnud tulvil keerulistest väljakutsetest, kuid NATO liitlased on sellest auga välja tulnud. Esmaspäeval Genfis rääkisid omavahel Ameerika Ühendriigid ja Venemaa, eile vahetasid Brüsselis Venemaaga mõtteid NATO riigid ning täna kohtusid Viinis OSCE riikide suursaadikud. Kõik mainitud arutelud olid ajendatud Venemaa sõjalisest tegevusest Ukraina ümber ning nende esitatud väljakutsest Euroopa julgeoleku alustele.

NATO riigid tõestasid, et nad on silmatorkavalt ühel meelel, seistes meie ühiste demokraatlike väärtuste eest ja rahvusvahelise õiguse kaitsel. Liitlaste ühtsuses seisnebki meie alliansi tugevus, millega saadame selge sõnumi, et maailma mõjusfäärideks jagava poliitika aeg on möödas ning kõigil riikidel on õigus ise oma julgeolekualaseid valikuid teha.

Nii NATO peasekretär Jens Stoltenberg kui liitlasriikide esindajad on viimase nädala jooksul lükanud kategooriliselt tagasi Venemaa nõudmised alliansi piiride määramiseks, NATO idatiival liitlasvägede kohaloleku vähendamiseks, meie kaitsealaste õppuste piiramiseks ning Euroopa julgeolekuarhitektuuri põhjalikuks ümberkujundamiseks. Neid tingimusi ei saa keegi meile ette kirjutada ega peale suruda, vaid Euroopa julgeoleku alused on juba ammu ja mitmete lepingutega ka Venemaa osalusel paika pandud.

Siiski on allianss valmis Venemaaga dialoogi pidama ning kasutama kõiki enda käsutuses olevaid diplomaatilisi vahendeid, et saavutada pingete leevenemine Ukraina piiridel. Kui Venemaa suudab näidata, et tal on tõsine soov leida nende kõneluste tulemusena praeguseid pingeid leevendav lahendus, saab esimene samm sellel teel olla Ukraina piiridele kogunenud vägede äraviimine.

Ukrainal on liitlasriikide ühene toetus ja me hindame neid pühendunud partneri ja ühiste väärtuste hoidjana. Igal riigil, sealhulgas Ukrainal, on õigus valida viisid oma elu, tuleviku ja julgeoleku korraldamiseks. NATO ja Eesti ei keera Ukrainale selga, vaid on valmis neid valitud demokraatlike reformide teel igati toetama.

See nädal on tõestanud, et NATO liitlassuhted on usalduslik side riikide vahel, mida toetavad konkreetsed ning käegakatsutavad sammud meie ühise kaitse ja julgeoleku tagamiseks. Seda ilmestab hästi Taani samm saata Läänemerele oma fregatt ning neli hävitajat, et anda panus meie piirkonna riikide julgeoleku tagamisse. NATO lahingugrupp Tapal ning õhuturbemissioon Ämaris on ühene kinnitus, et NATO liitlassuhted ei ole tühine sõnakõlks, vaid reaalselt toimiv ja ühistel väärtustel põhinev kaitsekoostöö.

 

Lisainfo:
välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.