Sa oled siin

Mikser USAs: oleme võitnud ISISe vastu olulise lahingu, kuid võitlus ei ole veel läbi

7. Veebruar 2019 - 6:02

Välisminister Sven Mikser osales teisipäeval, 6. veebruaril Washingtonis Globaalse ISISe vastase Koalitsiooni välisministrite kohtumisel, mille raames arutati terrorismivastase võitluse hetkeseisu Süürias ja Iraagis ja Globaalse Koalitsiooni edasisi tegevusi. Kohtumisel pidas kõne ka USA president Donald Trump, kes tänas koalitsiooniliikmeid panuse eest ja rõhutas rahvusvahelise koostöö tähtsust ISISe väljajuurimisel.

„Tänaseks on koalitsiooni USA juhitud sõjaline operatsioon saavutanud olulist edu, olles aidanud vabastada kõik ISISe poolt varem kontrollitud alad Iraagis ja peaaegu kogu ala Süürias,“ sõnas välisminister Mikser. „Oleme võitnud ISISe vastu olulise lahingu, kuid peame oma tegevustega jätkama. Me ei saa kiirustada lahkumisega sellest regioonis, peame oma eesmärgid lõplikult saavutama,“ rõhutas ta. Mikseri sõnul peab koalitsioon arvestama võimalusega, et ISISe võitlejad võivad liituda teiste terrorirühmitustega nagu näiteks Taliban Afanistaanias või Al-Shabab Aafrikas. Lisaks viitas ta vajadusele jälgida terrorismiga seotud arenguid ka küberruumis ja sotsiaalmeedias.

Mikser tõi välja Eesti panuse terrorismivastases võitluses. „Alates 2016. aasta augustist tegutseb globaalse koalitsiooni raames Iraagis Anbari provintsis kuueliikmeline Eesti väljaõppemeeskond ning Bagdadis üks Eesti vanemohvitser,“ sõnas Mikser. „Mul on hea meel, et riigikogu otsustas hiljuti pikendada väljaõppemeeskonna mandaati 2019. aasta lõpuni,“ rõhutas ta.

„Ka Süürias toimuv ei ole Eesti poolt tähelepanuta jäänud. Meie humanitaarabi panus Süüria kriisile on alates 2014. aastast moodustanud 8,5 miljonit eurot. Jätkuv humanitaarabi andmine on parim viis ennetada terrorismini viivat ekstremismi,“  ütles välisminister.

Globaalne ISISe vastane Koalitsioon moodustati USA eestvedamisel 2014. aastal ning see koosneb 79 liikmest, kelle hulka kuuluvad ka EL, Araabia Liiga, Interpol ja NATO. Eesti on panustanud koalitsiooni töösse alates 2014. aastast.

Lisainfo koalitsiooni kohta: www.theglobalcoalition.org/en/   

Fotod: https://flic.kr/s/aHskRAgU33

Lisainfo:
Sandra Kamilova
välisministeerium
avalike suhete osakond
5667 5362
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.