Sa oled siin

Mikser ÜROs: kavatseme Eesti e-valitsemise kogemuse jagamisega rahvusvahelisel tasandil jätkata

19. Oktoober 2018 - 7:59

Välisminister Sven Mikser pidas neljapäeval, 18. oktoobril sõnavõtu ÜRO peaassamblee plenaaristungil kiirete tehnoloogiliste muudatuste mõjust ÜRO kestliku arengu eesmärkide täitmisele.

„Kui me soovime ÜRO kestliku arengu eesmärgid saavutada, ei saa maailm digitaliseerimist vältida. Peame nägema uusi tehnoloogiad uute võimalustena,“ sõnas välisminister Mikser. „E-lahenduste kasutuselevõtmine muudab valitsemise efektiivseks ja protsessid läbipaistvaks, kasvatab usaldust riigi vastu ja muudab ühiskonna kaasavamaks. Nende kasutamine aitab kaasa ka majanduskasvule ja teeb geograafiliste piirangute ületamise võimalikuks,“ ütles ta

„Eesti usub, et e-lahenduste abil sünnivad revolutsioonilised arengud erinevates eluvaldkondades, sealhulgas hariduses, tööhõives, ettevõtluses ja tervishoius. ÜRO kestliku arengu eesmärkide saavutamise seisukohalt on need väga olulised komponendid,“ rõhutas välisminister. „Eesti poolt läbitud teekond näitab, et protsesside digitaalseks muutmise kasutegur ületab võimalikud riskid,“ ütles ta. Välisminister tõi positiivsete näidetena digitaalse allkirja kasutamise, elektroonilisel teel maksudeklaratsiooni esitamise ja e-valimiste läbiviimise.

„Oleme jaganud oma e-riigi kogemust juba paljude riikidega ning me kavatseme sellega ka jätkata,“ ütles välisminister. „Just hiljuti käivitas Eesti koostööprojekti ÜRO Arenguprogrammiga (UNDP), mille eesmärgiks on jagada Eesti e-valitsemise kogemust ligi 170 riigi ja territooriumiga,“ sõnas Mikser. Välisministeerium on eraldanud selle projekti toetuseks 102 000 eurot.

ÜRO kestliku arengu eesmärgid (Sustainable Development Goals) võeti vastu 25. septembril 2015 deklaratsiooni „Muudame maailma: kestliku arengu tegevuskava aastaks 2030“ näol. Tegevuskava eesmärk on lõpetada vaesus, võidelda kliimamuutuste ja ebavõrdsuse vastu ning kindlustada kõigile inimestele hea elukvaliteet. Eesmärke on kokku 17 ning nad on jagatud 169 ala-eesmärkiks.

Fotod: flic.kr/s/aHsmkqQbcS

Lisainfo:
Sandra Kamilova
välisministeerium
avalike suhete osakond
5667 5362
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.