Sa oled siin

Mikser: Tartu rahulepingu sõlmimine pani aluse Eesti rahvusvahelisele tunnustamisele iseseisva riigina

2. Veebruar 2019 - 14:38
Välisminister Sven Mikser
Välisminister Sven Mikser

Väliminister Sven Mikser kirjeldades Tartu rahulepingu sündmusi kui noore Eesti diplomaatia ajaloolist suurvõitu. „Eesti riiklik iseseisvus ja selle rahvusvaheline tunnustamine saavutati navigeerides suurvõimude vastuoluliste huvide keerises. Eduks oli vaja näidata diplomaatilise pilotaaži absoluutset tipptaset,“ ütles välisminister Tartu rahulepingu 99. aastapäeval Estonia kontserdisaalis.

Välisministri sõnul võinuks Vabadussõja saatus kujuneda teistsuguseks juhul, kui me olnuks selle kriitilistel tundidel päris üksi ja liitlasteta. „Otsustaval hetkel Tallinna reidile ilmunud Briti kuningliku sõjalaevastiku eskaader ning meie kangelastega õlg-õla kõrval võidelnud Soome, Taani ja Rootsi vabatahtlikud süstisid võitlejatesse enesekindlust ja võitlusvaimu. Ka neile kuulub eesti rahva igavene tänu nende vapruse ja paljude puhul ka Eesti iseseisvuse eest toodud ülima ohvri eest,“ lisas Mikser.

Rääkides õppetundidest tõdes väliminister Mikser, et ajalooline kogemus andis meie püüdlustele selge ja ainumõeldava suuna. „Selleks oli poliitiline, majanduslik ja sõjaline liit nende rahvaste ja riikidega, kes sarnaselt meile usuvad demokraatiasse ja vabadusse. Ühinemine Euroopa Liidu ja NATOga ei tulenenud meie hetkehuvidest, see oli eksistentsiaalne valik. Täna võime tõdeda, et NATO liikmena oleme sõjaliselt paremini kaitstud kui iial varem oma riikluse ajaloos. Selleni jõudmine on diplomaatilise jõupingutusena võrreldav Poska ja tema kaaslaste tööga Tartu rahulepingu sõlmimise eel,“ ütles minister.

„Ma olen veendunud, et kahekümnenda sajandi õppetunnid ning demokraatia ja väärtuspõhise koostöö tänases maailmas on piisavad, et aidata meil hoida kõike seda ilusat, mida meie rahvas on sajandi jooksul oma vapruse, tarkuse ja töökusega loonud - kõigi raskuste, sõdade ja võõraste võimude kiuste. Hoida kõike seda ilusat, mis kokku ongi iseseisev Eesti Vabariik,“ lisas välisminister Sven Mikser.

Tartu rahu aastapäeval asetas välisminister pärja Reaali Poisi mälestusmärgi juures ning seejärel toimus aastapäevale pühendatud kontsertvastuvõtt Estonias.

Lisainfo:

Armo Vask
välisministeerium
avalike suhete osakonna meedianõunik
E-post armo.vask@mfa.ee
Tel +372 637 7618
Mob +372 5666 8581

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.