Sa oled siin

Mikser: olukord ühes Aafrika võtmeriigis Malis mõjutab kogu Euroopa julgeolekut

14. Juuni 2018 - 11:05

Eesti Vabariigi valitsus kiitis täna heaks Eesti Vabariigi valitsuse ja Mali Vabariigi valitsuse vahelise kokkulepe, mis reguleerib Eesti väeüksuse staatust Malis Prantsusmaa juhitaval terrorismivastasel operatsioonil Barkhane*.

„Olukord Aafrikas ja konkreetselt Malis, kui selle kontinendi ühes võtmeriigis, mõjutab kogu Euroopa julgeolekut,“ sõnas välisminister Sven Mikser, viidates eelkõige terrorismi ja illegaalse kaubanduse levikule. „Malis on praegusel hetkel ülimalt tähtis keskenduda inimeste julgeoleku tagamisele ning äärmusrühmituste vastu võitlemisele, vastasel juhul ei edene rahulepingu elluviimine ega riigi ülesehitus. Eesti on valmis sellele veelgi enam kaasa aitama," rõhutas Mikser.

Välisministri sõnul Eesti panustamine Barkhane operatsiooni on ühtlasi ka märk tihedast kaitsekoostööst Prantsusmaaga. Valitsuse poolt heakskiidetud kokkuleppest rääkides ütles Mikser, et eesmärgiks oli saavutada võimalikult sarnane kokkulepe võrreldes Prantsusmaa ja Mali vahel sõlmituga. „See aitab tagada selle võimalikult efektiivse rakendamise koostöös Prantsusmaa relvajõududega,“ sõnas välisminister  Mikser.

Valitsuse poolt heakskiidetud kokkuleppes on sätestatud Eesti väeüksusele antavad eesõigused, puutumatused ja soodustused, sisenemine Mali territooriumile ja seal liikumine, relvade omamine ja kandmine ning vastutus kahju tekitamise juhtudel.

Prantsusmaa operatsioonil Barkhane teenima hakkav Eesti jalaväerühm suundub Malisse juuli alguses. Eesti osalus operatsioonil on planeeritud vältama üks aasta alates operatsiooni algusest. Operatsiooni planeeritud kuludeks ühe aasta jooksul on 4,8 miljonit eurot.

* Riigikogu on oma maikuu otsusega andnud mandaadi kasutada operatsioonil Barkhane kuni 50 Kaitseväe tegevväelast. Mali Vabariigis toetab operatsioon Barkhane ÜRO rahuvalvemissiooni MINUSMA ja Euroopa Liidu väljaõppemissiooni EUTM Mali tegevusi stabiilsuse tagamisel. Eesti osaleb EL-i väljaõppemissioonil EUTM-Mali nelja väljaõppeinstruktori ja staabiohvitseriga ning ÜRO rahuvalvemissioonil MINUSMA kolme staabiohvitseriga.

Lisainfo:
Sandra Kamilova
välisministeerium
avalike suhete osakond
5667 5362
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.