Sa oled siin

Mikser: Euroopa Liidul on Balkanile jätkuv positiivne mõju

6. Märts 2017 - 19:59

Tänasel Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel Brüsselis käsitleti arenguid Lääne-Balkanil, arutati koostöövõimalusi Egiptusega ning räägiti rände välismõõtmega seonduvast.

Rääkides olukorrast Lääne-Balkanil andis Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Federica Mogherini ülevaate oma hiljutisest visiidist regiooni. Sven Mikseri sõnul on ELi välisministrid mures viimasel ajal halvenenud poliitilise olukorra pärast Lääne-Balkanil ning peavad oluliseks Kõrge esindaja kohtumisi kuues Lääne-Balkani riigis.  Eesti välisministri sõnul peab Euroopa Liit antud keerulises olukorras jätkama koostööd Lääne-Balkani riikidega kõikidel tasanditel. „Meie kõigi huvides on tagada stabiilsus ja demokraatlike väärtuste edendamine meie lähinaabruses,“ ütles Mikser. „Euroopa Liidu jätkuv kohalolu Lääne-Balkanil ning selge Euroopa Liidu perspektiiv aitab vähendada negatiivseid geopoliitilisi mõjusid,“ tõdes Mikser. Lääne-Balkani temaatikat käsitlevad käesoleval nädalal ka riigipead ja valitusjuhid Euroopa Ülemkogul.

Euroopa Liidu välispoliitikajuhid arutasid suhteid ning koostöövõimalusi Egiptusega. Välisminister Mikseri sõnul on Egiptus Euroopa Liidule oluline partner, kellega dialoogi ja koostööd tõhustada. „Peame leidma koostöövõimalusi rände- ja terrorismivastase võitluse valdkonnas. Koostöö on vajalik regionaalse julgeoleku tagamiseks,“ märkis Mikser. „Euroopa Liit saab olla toeks Egiptusele majandusreformide läbiviimisel ning õigusriigi ja kodanikuühiskonna tugevdamisel,“ lisas ta.  Eesti arendab koostööd Egiptusega IKT ja e-valitsemise alal. Kohtumisel osales ka Egiptuse välisminister  Sameh Shokry.

Euroopa Liidu välisministrid käsitlesid rände välismõõtmega seotud otsuste elluviimist, eelkõige Malta deklaratsiooni tegevuskava, mis pakub rändevoogude vähendamiseks välja tegevused  kümnes valdkonnas, täiendades Euroopa Liidu ja kolmandate riikide partnerlusraamistikku.

Euroopa Liidu välis- ja kaitseministrid rääkisid ühisistungil globaalstrateegia julgeoleku- ja kaitseküsimuste otsuste elluviimisest, kiites heaks plaani luua sõjaline planeerimis- ja juhtimisvõime (MPCC -  military planning and conduct capability), mis hakkab  juhtima ELi sõjalisi väljaõppemissioone.

Lähem info:
Marika Post
Eesti ELi esinduse pressiesindaja
+32 474 98 16 57

Teate edastas:
Sandra Kamilova
välisministeerium
avalike suhete osakond
+372 5667 5362

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.