Sa oled siin

Mikser: EL-i suhtlus Lähis-Ida piirkonnaga peab olema järjepidev

11. Detsember 2017 - 19:15

Euroopa Liidu suhtlus Lähis-Ida piirkonnaga peab olema järjepidev, et aidata kaasa regiooni stabiilsuse hoidmisele ning humanitaarabi kättesaadavus peab olema tagatud, ütles välisminister Sven Mikser EL-i välisasjade nõukogus.

Mikser osales ka Brüsselis mitteametlikul hommikusöögil Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga, kus EL-i ministrid arutasid Jeruusalemma staatuse, Iraani tuumaleppe ning Lähis-Ida rahuprotsessi küsimusi.

Iisraeli ja Palestiina olukorra arutelul ütles välisminister Mikser, et Eesti nagu ka EL toetab jätkutavalt üksnes kahe riigi lahendust. "Jeruusalemma staatus tuleb lahendada läbirääkimiste teel Iisraeli ja Palestiina vahel ning Eesti ei toeta samme, mis võivad rahuprotsessi kahjustada," lisas ta pressiteate vahendusel.

Iraagi küsimuse osas leidis nõukogu üksmeelselt, et uue ja põhjaliku EL Iraagi strateegia koostamisel ja elluviimisel on oluline kaasata nii Iraagi valitsus kui ka kodanikuühiskond. "Kuigi Daeshi väljatõrjumine riigist on olnud edukas, jääb julgeoleku tagamine pikaajaliseks ülesandeks ning rahvusvaheline toetus on Iraagile jätkuvalt oluline," ütles Mikser.

Välisasjade nõukogul võtsid ministrid vastu otsuse, millega luuakse alaline struktureeritud kaitsekoostöö (PESCO) EL 25 liikmesriigi osalusel. Nõukogu avalikustas ka esimesed 17 projekti, mida hakatakse selle kaitsekoostöö raames ellu viima.

Lisaks arutati Aafrika Liidu ja EL tippkohtumise tulemeid ning toimus kohtumine Saheli riikide välisministritega, kellega arutati arengud Saheli piirkonnas ning julgeolekuküsimusi.

Esmaspäeva õhtul toimuvad välisminister Mikseri juhtimisel liitumiskonverentsid Montenegro ja Serbia kolleegidega, kellega arutatakse mõlema riigi liitumisprotsessi EL-iga. Mikser avaldas heameelt, et Eesti eesistumise ajal avatakse mõlema riigiga uued peatükid. Liitumisläbirääkimiste käigus avatakse Montenegroga töötajate vaba liikumist puudutav peatükk ja teenuste vaba liikumist käsitlev peatükk ning Serbiaga peatükk äriühinguseadusest ja välissuhteid ja –kaubandust puudutav peatükk.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.