Sa oled siin

Mikser: Eesti jätkab NATO liitlastega koostööd julgeoleku tugevdamise suunas

29. Märts 2019 - 16:42
Välisminister Sven Mikser
Välisminister Sven Mikser

Kalevi Spordihallis toimunud Eesti NATOga ühinemise 15. aastapäeva tähistamise avakõnes ütles välisminister Sven Mikser, et lisaks Eesti NATO-ga liitumise päevale tähistame ka allianssi 70-aastast edulugu, mis on liikmesriikide julgeoleku kindlustamine.

„Nii NATO kui ka Eesti eesmärk on tagada kõigi liikmesriikide kaitse ja julgeolek, mille tugevdamise suunas koostöö liitlastega jätkub,“ ütles välisminister.

Vaadates ajaloos tagasi ütles välisminister, et Põhja-Atlandi Lepingu Organisatsioon (NATO) on läbinud mitmeid keerulisi ajajärke. „Ka praegune sisaldab nii pingeid kui väljakutseid, kuid ma ei kahtle, et me suudame tagada NATO kõige olulisema ülesande täitmise – Atlandi ookeani ülese sideme, solidaarsuse ja koostöö püsimise tugevana,“ lisas Mikser.

NATO on rajatud demokraatia, isikuvabaduse ja õigusriigi väärtustele, mis annab liidule sisemise tugevuse ning võimaldab jätkata tööd liikmesriikide julgeoleku tagamisel ka muutlikes oludes. „Ühiselt on meil olemas vahendid ja tahe kõigile võimalikele väljakutsele vastata. Selle kinnitusena tahan tuua esile liitlaste solidaarsuse ning kohaoleku Eesti territooriumil, mille eest oleme oma liitlastele väga tänulikud,“ lõpetas välisminister Sven Mikser kõne NATO aastapäevale pühendatud üritusel.

Taust:

  • NATO on poliitilis-sõjaline liit, mis loodi pärast Teist maailmasõda liitlaste vabaduse ning julgeoleku kaitsmiseks. Koos Eestiga kuulub NATO-sse 29 riiki. Liitlased on konsensuslikult otsustanud kaitsta ühist vabadust ja ühispärandit, mis rajaneb demokraatia, isikuvabaduse ja seaduse ülimuslikkuse põhimõtetel.
  • Alates Ämari Balti õhuturbebaasiks saamisest 1. mail 2014 on sealt Eesti õhuruumi kaitsnud seitse meie liitlasriiki – Taani, Saksamaa, Hispaania, Ühendkuningriik, Belgia, Itaalia, Prantsusmaa. Seda kokku umbes 60 hävitajaga.
  • Avaliku arvamuse mulluse sügisese uuringu kohaselt toetab NATO-sse kuulumist 76% Eesti elanikest, sh 91% eestikeelsest elanikkonnast. See toetus jätkuvalt kasvab.
  • 2016. aasta NATO Varssavi tippkohtumise otsusega loodi Balti riikidesse ja Poolasse NATO liitlaste kohalolu tugevdavad mitmerahvuselised NATO lahingugrupid (Enhanced Forward Presence – EFP), mis on integreeritud vastuvõtvate riikide kaitsevägedega. Eesti NATO lahingugrupp alustas tööd 2017. aasta aprilli alguses, lahingugrupi juhtriik on Ühendkuningriik, panustanud on Taani, Prantsusmaa, Island, Belgia.

Fotod: https://flic.kr/s/aHskQ5CpVB

Lisainfo:

Armo Vask
välisministeerium
avalike suhete osakonna meedianõunik
E-post armo.vask@mfa.ee
Tel +372 637 7618
Mob +372 5666 8581

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.