Sa oled siin

Maasikas: Eesti toetab Rumeenia liitumist Schengeni õigusruumiga

6. Oktoober 2017 - 15:04

Bukarestis visiidil viibiv Eesti eriesindaja Euroopa Liidu institutsioonide juures Matti Maasikas tutvustas kohtumistel Rumeenia Euroopa Liidu asjade ministri Victor Negrescu, Senati ja Esindajatekoja EL komisjoni liikmete ning presidendi nõuniku Leonard Orbaniga Eesti EL Nõukogu eesistumise senist kulgu ja edasisi plaane. Rumeenia asub eesistuja rolli pisut enam kui aasta pärast ehk 2019. a jaanuarist ja rumeenlased on igati huvitatud Eesti kui praeguse eesistuja kogemustest, teadmistest ning õppetundidest.

Kohtumistel vahetati mõtteid ka Ühendkuningriigi EList lahkumise ja Euroopa Liidu tuleviku teemadel. Ühel meelel oldi vajaduses hoida ELi ühtsust ja jätkata ühiste prioriteetide elluviimist, seades esiplaanile kodanike heaolu ning turvalisus. Maasikas tõdes, et lahendamist ootavad mitmed sõlmküsimused, nagu rändevoogude kontrollimine ja varjupaigapoliitika, küberjulgeolek, kaitsekoostöö tihendamine, lähetatud töötajate õigused ja kohustused. “Need on teemad, mis puudutavad meie kõigi igapäevaelu ning selle turvalisust. Meil tuleb nende valdkondadega tõsiselt tegelda ja ka lahendused koos ning ühiselt leida,” ütles eriesindaja. 
Maasikas avaldas heameelt sel kolmapäeval Euroopa parlamendis toimunud arutelu ja hääletuse üle, millel parlamendiliikmed toetasid Rumeenia ja Bulgaaria liitumist Schengeni ruumiga. Hiljuti andis sellele omapoolse positiivse hinnangu Euroopa Komisjon. Maasika sõnul toetab ka Eesti nende riikide liitumist Schengeni õigusruumiga. “See aitab kaasa tihedamale politseikoostööle ja tõhusamale piirikontrollile, mis omakorda suurendab meie kõigi turvalisust,” ütles eriesindaja.

Maasika sõnul on Eesti ja Rumeenia vaated sarnased paljude teemade puhul, lähedased liitlased ollakse nii Euroopa Liidus kui NATOs. Ühiselt toetatakse idapartnerluses konkreetsemate tulemuste saavutamist, kaitse- ja julgeolekukoostöö tugevdamist, transatlantiliste suhete arendamist.

Kohtumistel olid kõne all veel Euroopa Liidu laienemis- ja energiapoliitika, ränne ning teised aktuaalsed välispoliitilised teemad, samuti Eesti ja Rumeenia kahepoolne koostöö.

Eriesindaja Maasikas osales koos Rumeenia Euroopa asjade ministri Victor Negrescu, Bulgaaria EL Nõukogu eesistumise ministri Lilyana Pavlova ja Euroopa Alpbachi foorumi presidendi Franz Fischleriga Rumeenia Aspeni Instituudi korraldatud “Bukaresti foorumi 2017” aruteluvoorus Euroopa tuleviku üle.

Fotod: https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/albums/721576867...

Bucharest Forum 2017: https://www.aspeninstitute.ro/evenimente/bucharest-forum-2017

Lähem info:
Tiina Maiberg
Välisministeerium
Islandi väljak 1
15049 Tallinn
Tel: +372 6377 253
Mob: +372 53 008 703
@TiinaMaiberg

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.