Sa oled siin

Maasikas: Eesti ja Euroopa Liit soovivad ühtset ja edukat Bosniat ja Hertsegoviinat

22. Märts 2017 - 16:53
Matti Maasikas ja Bosnia ja Hertsegoviina välisministeeriumi Euroopa integratsiooni osakonna peadirektor Edin Dilberović
Matti Maasikas ja Bosnia ja Hertsegoviina välisministeeriumi Euroopa integratsiooni osakonna peadirektor Edin Dilberović

Täna tutvustas Eesti eriesindaja Euroopa Liidu institutsioonide juures Matti Maasikas Sarajevos kohtumistel Bosnia ja Hertsegoviina väliskaubandus- ja majandussuhete ministri, asepeaminister Mirko Sarovići, aseväliminister Josip Brkići ja välisministeeriumi Euroopa integratsiooni osakonna peadirektori Edin Dilberovićiga Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise prioriteete.

Maasikas kinnitas, et Eesti peamine ülesanne eesistujana on hoida Euroopa Liit ühtse ja otsustusvõimelisena. Eesti prioriteedid on avatud, turvaline, digitaalne ja kaasav ning kestlik Euroopa. „Nende hulgas on valdkondi, mille edendamisele saavad kaasa aidata ka need riigid, kes on oma sihiks võtnud Euroopa Liiduga ühinemise, näiteks terrorismivastane võitlus või rändekriisi lahendamine,“ ütles Maasikas.

Bosnia ja Hertsegoviina sotsiaalmajandusliku arengu ja edasise EL-integratsiooni üks võtmeküsimusi on kõigi valitsustasandite pühendumus Euroopa Liidu reformiagenda täitmisele. Järgmine samm Bosnia ja Hertsegoviina teel Euroopa Liidu poole on vastamine mahukale küsimustikule. Kõigil kohtumistel kinnitati, et riik esitab koondvastused ELile maikuu lõpuks. Vastuste alusel koostab Euroopa Komisjon arvamuse Bosniale ja Hertsegoviinale ELi kandidaatriigi staatuse andmise kohta.

Eesti toetab Euroopa Liidu laienemist. Maasika sõnul põhineb laienemine „Euroopa Liidu väärtuste austamisel ja rangel tingimuslikkusel ning seetõttu soovime, et riigid, kes on teinud edusamme, saaksid ka võimaluse ühinemisprotsessis edasi liikuda. Bosnialt ja Hertsegoviinalt kui tulevaselt kandidaatriigilt ootame joondumist Euroopa Liidu ühise välis- ja julgeolekupoliitika seisukohtadega, sealhulgas piiravate meetmetega.“.

Eesti ning Bosnia ja Hertsegoviina kahepoolsed suhted on head. Praegu on peatähelepanu e-valitsemise alasel koostööl. Eesti eksperdid on teinud mitmeid e-valitsemise projekte, sealhulgas e-hääletamise koolitusi ja loodame selle koostöö jätkumist. Eesti toetab ka Bosnia ja Hertsegoviina NATOga liitumise püüdlusi.


Fotod: https://flic.kr/s/aHskRkFkLC


Lähem info:
Tiina Maiberg
Avalike suhete osakond
Välisministeerium
+372 5300 8703
www.vm.ee

Teate edastas:
Armo Vask
Välisministeerium
Avalike suhete osakonna meedianõunik
E-post armo.vask@mfa.ee
Tel +372 637 7618
Mob +372 5666 8581

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.