Sa oled siin

Maasikas: Albaania integratsioon Euroopa Liiduga tugevdab Euroopa stabiilsust

21. Märts 2017 - 7:21

Eile kohtus Albaanias visiidil viibiv Eesti eriesindaja Euroopa Liidu institutsioonide juures Matti Maasikas Albaania asevälisministri Odeta Barbullushi, euroministri Klajda Gjosha ja opositsioonilise Demokraatliku partei esimehe Lulzim Bashaga. Kõikidel kohtumistel kõneles Maasikas Eesti Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise prioriteetidest ning rõhutas, et Eesti on alati toetanud ja toetab ka edaspidi Euroopa Liidu laienemist.

„Albaania ja kogu Lääne-Balkani stabiilsus ning Euroopa Liidu integratsioon on tähtis meile kõigile nii Euroopa julgeoleku kui ka demokraatlike väärtuste edendamise seisukohalt,“ ütles eriesindaja. Tema sõnul on Albaania viimastel aastatel teinud märkimisväärseid edusamme eelkõige justiitssüsteemi reformimisel, aga ka põhiõiguste tagamisel, korruptsiooni ja organiseeritud kuritegevuse vastu võitlemisel ning avaliku halduse reformimisel. „Ühinemisläbirääkimiste avamiseks on vaja nende reformidega jätkata ja täita kõik läbirääkimiste alustamiseks seatud võtmeprioriteedid, sealhulgas eriti kohtunike ja prokuröride taustakontrolli teostamine,“ rõhutas Maasikas. Ta rõhutas ka juunis toimuvate parlamendivalimiste usaldusväärsuse tähtsust.

Eesti eesistumise üks prioriteete on nii sise- kui välisjulgeolek ja see tähendab tihedat koostööd Euroopa Liidu vahetus naabruses olevate riikidega. Maasika hinnangul on Eestil tulevase eesistujana hea meel tunnustada Albaaniat täieliku toetuse eest ELi ühisele välis- ja julgeolekupoliitikale, sealhulgas liitumisele Venemaale kehtestatud sanktsioonidega agressiooni tõttu Ukrainas. „Tugeva Euroopa jaoks on vajalik ühtne Euroopa,“ ütles Maasikas. „Senise Venemaa-suunalise poliitika keskmes on rahvusvahelise õiguse ja Euroopa julgeolekukorralduse kaitsmine ning nende põhimõtete ja rahvusvaheliste normide kindlustamisest võidavad nii Eesti kui Albaania.“

Kõneldes Eesti ja Albaania suhetest nentis Maasikas, et siin on kahtlemata erinevaid koostöövõimalusi, mida tasub kaaluda. Praegune koostöö on tihe eelkõige rahvusvaheliste organisatsioonide raames, aga perspektiivsed on veel IT-, turismi ning haridus- ja teadusvaldkond. Hea näide on pikaajaline koostöö Eesti e-Riigi Akadeemiaga, mis annab võimaluse jagada Eesti e-valitsemise kogemust ka Albaanias.

Eriesindaja Maasikas pidas veel loengu Tirana ülikooli tudengitele. Loengul peatuti nii Eesti liitumiskogemusel, kahepoolsel koostööl kui ka Albaania senistel edusammudel Euroopa integratsiooni suunal. Tudengeid huvitas enim ELi edasine laienemispoliitika, Eesti reformikogemus ning e-edu.

Täna kohtub Matti Maasikas parlamendi eurointegratsiooni komisjoni esinaise Majlinda Bregu ja asespiikri Valentina Leskajga.

Fotod: https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/albums/721576815...

Lähem info:
Tiina Maiberg
Avalike suhete osakond
Välisministeerium
+37253008703

Teate edastas:
Sten Juur
Avalike suhete osakond
Välisministeerium
637 7627

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.