Sa oled siin

Kuidas meedia võib soodustada integratsiooni mitmekesises ühiskonnas

13. Veebruar 2019 - 12:28

Lamberto Zannier
Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) vähemusrahvuste ülemvolinik

Täna avaldatakse juhised „Rahvusvähemused ja meedia digitaalajastul“ ehk Tallinna juhised, mille on andnud välja minu organisatsioon – OSCE vähemusrahvuste ülemvoliniku (HCNM) büroo.

Viimastel aastatel on meediamaastikul toimunud põhjapanevad muutused. Uued tehnoloogiad on meediat rikastanud ning lisaks tavapärasematele väljunditele on tekkinud hulgaliselt erinevaid platvorme. Tänu sellele on kergem tarbida suures mahus mitmekesist sisu, sh teistes riikides toodetud sisu, ning avalikes aruteludes individuaalselt ja interaktiivselt osalemiseks on olemas paremad võimalused.

Mina näen meediat – eriti selle tänapäevasel kujul – ühiskonna peeglina ning muutuste mõjuri ja kiirendina. Viimase kümnendi jooksul on hüppeliselt kasvanud meedia võime teavet avaldada ning inimesteni jõuda ja neid ühendada, sama on juhtunud ka meedia võimega konflikte lahendada või hoopis algatada. See on eriti aktuaalne mitmekesistes ühiskondades, kus on etniliselt homogeense keskkonnaga võrreldes sageli tõenäolisem, et riigi sees või sellest väljaspool kasutatakse ära identiteedipõhiseid lahkhelisid. Kõrvuti elavate vähemustega mitmekesistes ühiskondades võib meedia pakkuda ühiskonnarühmadele paremaid võimalusi identiteetide kujundamiseks ja vaatenurkadega tutvumiseks. Kuna meedia levik ulatub üha sagedamini üle riigipiiride, võivad vähemused hõlpsasti moodustada piiriüleseid võrgustikke.

Kahjuks võib meediaga kaasneda ka rahu ja stabiilsuse ohtu seadmine. Mitme riigi vähemusi hõlmavad võrgustikud võivad kahepoolsetesse suhetesse sekkuda ja neid ka kahjustada. Uue meediaga kaasneb poliitiliste manipulatsioonide oht ning seejuures võidakse ära kasutada rahvusvähemusi. Kõikjal maailmas poliitilistes aruteludes sagenenud vihaõhutamise tagajärg on ksenofoobia ja rassistliku kõnepruugi levik. Hiljutise rändelaine tulemusel tekkinud uued rahvusvähemused on kerge sihtmärk.

Riikide kohustus ja huvi on tagada, et meediat ja selle pakutud võimalusi kasutataks viisil, millega selliseid riske minimeeritakse, ning pigem ergutatakse mitmekesiste ühiskonda integreerumist. Täielikult lõimunud ühiskond, kus erinevad rühmad elavad koos vastastikuse austuse ja sallivuse vaimus, on ühiskond, mis suudab panna vastu konfliktidele. Uutes juhistes „Rahvusvähemused ja meedia digitaalajastul“, mida ma esitlen koos president Kersti Kaljulaidiga, antakse riikidele konkreetseid ja kõikehõlmavaid poliitikaalaseid nõuandeid, kuidas kasutada meediat võimsa konfliktide ennetamise ja ühiskonna integreerimise vahendina. Lahendus koosneb mitmest tegurist, nagu ühiskonna keelelist mitmekesisust hõlmav mitmekeelsus, erinevate rühmade osalemine meediasisu tootmises ja edastamises ning riikide hoidumine teiste riikide siseasjadesse sekkumisest.

Need juhised on saanud nime Tallinna järgi. Tallinna juhised on austusavaldus Eestile kui digitehnoloogia uuendajale, kasutajale ja edendajale, aga ka mitmerahvuselisele ühiskonnale, mis jätkuvalt tegeleb ühiskonnas valitsevate identiteedipõhiste erimeelsuste lahendamisega. Eesti on selles vallas astunud mitmeid samme, näiteks luues telekanali, mis annab ühise ruumi vähemustele ja enamusrahvusele, ning neid tuleks sotsiaalse integratsiooni ja sidususe edendamisel veelgi tõhusamini kasutada. Ühtlasi võimaldaks see näidata edukat mudelit ka teistele riikidele.

OSCE vähemusrahvuste ülemvoliniku (HCNM) juhiseid „Rahvusvähemused ja meedia digitaalajastul“ võib lugeda aadressil  https://www.osce.org/hcnm/tallinn-guidelines

 

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.