Sa oled siin

Kõrgetasemeline mälestusüritus Srebrenica genotsiidi 25. aastapäeva meenutamiseks Eesti alalise esindaja ÜRO juures suursaadik Sven Jürgenson

11. Juuli 2020 - 11:13


10. juuli, 2020

Lugupeetud president!

Eesti on solidaarne Bosnia rahvaga, oleme mõtetes ohvrite ja nende lähedastega.

Tänane mälestusüritus paneb taas mõtlema peamisele põhimõttele, millele ÜRO on rajatud ja mis on sätestatud ÜRO põhikirjas – rahvusvahelise rahu ja julgeoleku kaitsmine.

Endise Jugoslaavia rahvusvaheline kriminaaltribunal (ICTY) ja Rahvusvaheline Kriminaalkohus on otsustanud, et Srebrenicas toime pandud teod kujutasid endast genotsiidi. Keeldumine nimetada neid koletuid sündmusi genotsiidiks, rahvusvaheliste kohtute praktika vaidlustamine ning süüdimõistetud sõjaroimarite ülistamine mis tahes viisil leppimisele kaasa ei aita.

Vastavalt kaitsmise kohustuse põhimõttele, mis võeti kasutusele 15 aastat tagasi, on riikide endi ülesanne kaitsta oma elanikkonda sõjakuritegude ja inimsusevastaste kuritegude eest. Samuti kohustab see rahvusvahelist kogukonda sekkuma, kui seda kohustust ei täideta.

Eesti toetab jõuliselt Prantsusmaa ja Mehhiko ettepanekut hoiduda vabatahtlikult vetoõiguse kasutamisest Julgeolekunõukogus, kui tegu on jõhkrate massikuritegudega. Samuti on Eesti kohustunud ja kutsub täitma käitumisjuhendit, mis sisaldab ka veto kasutamisest hoidumist ja kus viidatakse vajadusele „astuda õigeaegseid ja otsustavaid samme“ juhtudel, kui pannakse toime jõhkraid massikuritegusid.

Lugupeetud president!

Vägivalda õhutab pealtvaatajate tegevusetus, mis julgustab kurjategijad ja tekitab neis karistamatuse tunde. Minevikus on ebaõiglus ja karistamatus osutunud peamiseks takistuseks kõige rängemate kuritegude põhjustatud sügavate haavade paranemisele ning need võivad luua soodsa pinnase uute konfliktide puhkemiseks.

Rõhutame, kui tähtis on rahvusvahelise õiguse, inimõiguste ja õigusriigi põhimõtete austamine, Rahvusvahelise Kriminaalkohtu ja ICTY otsuste ja praktika täielik tunnistamine ja täitmine, ning täielik koostöö rahvusvaheliste kriminaaltribunalide järelmehhanismiga (IRMCT), et saada üle mineviku tragöödiatest ning liikuda ühiskondliku leppimise ja vastastikuse usalduse poole.

Tänan teid.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.