Sa oled siin

Kopenhaagenis võeti vastu Euroopa Inimõiguste Kohtu reformi puudutav deklaratsioon

13. Aprill 2018 - 11:09

Euroopa Nõukogu eesistuja Taani eestvedamisel toimus 11.-13. aprillil Kopenhaagenis Euroopa Inimõiguste Kohtu reformi teemaline kõrgetasemeline konverents. Käsil olev inimõiguste kohtu reformiprotsess sai alguse 2010. aastal Interlakenis, kuna kohtusse laekuvate kaebuste arv oli ohtu seadmas kohtu pikemaajalist töövõimelisust.

Eestit esindas konverentsil välisministeeriumi juriidiliste ja konsulaarküsimuste asekantsler Annely Kolk, kes rõhutas oma sõnavõtus inimõiguste konventsiooni ja kohtu olulisust Euroopa väärtussüsteemi ja inimõiguste kaitse tagamisel. „Inimõiguste kohtu autoriteedi säilitamiseks on oluline, et liikmesriigid täidavad nende suhtes tehtud kohtu otsuseid ning väldivad konventsiooniga kohtule antud pädevuse kahtluse alla seadmist,“ ütles Kolk

2010. aastal Interlakenis ning sellele järgnenud Izmiri, Brightoni ja Brüsseli konverentsidel vastu võetud deklaratsioonide alusel on inimõiguste kohtu tõhustamiseks samme võtnud nii Euroopa Nõukogu liikmesriigid oma subsidiaarsuskohustuse parema täitmisega kui inimõiguste kohus, kes on tõhustanud kohtusiseseid menetlusi.

Kopenhaageni deklaratsioon rõhutab jätkuvalt inimõiguste kohtu ja Euroopa Nõukogu liikmesriikide jagatud vastutust konventsioonisüsteemi toimimise ja inimõiguste kaitse tagamisel Euroopas. Konventsioonisüsteemi edukaks toimimiseks on oluline, et liikmesriigid täidavad oma subsidiaarsuskohustust, ehk kohustust rakendama inimõiguste konventsiooni riigisiseselt inimõiguste kohtu praktika valguses ja võimalike rikkumiste korral tagada nende riigisisene heastamine. Deklaratsioon rõhutab ka liikmesriikide ja inimõiguste kohtu vahelise dialoogi olulisust ning ergutab liikmesriike enam sekkuma olulistesse kohtuasjadesse kolmandate isikutena.

Euroopa Inimõiguste Kohus loodi 1959. aastal. Kohtu alaline tööpaik on Strasbourg ning alates 2011. aastast esindab Eestit Euroopa Inimõiguste kohtus endine riigikohtu halduskolleegiumi kohtunik Julia Laffranque.

Kohtumise ühispilt: https://flic.kr/s/aHsmdW6hnw

Lisainfo:

Armo Vask
välisministeerium
avalike suhete osakonna meedianõunik
E-post armo.vask@mfa.ee
Tel +372 637 7618
Mob +372 5666 8581

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.