Sa oled siin

Kolmas Eesti aukonsulite konverents

14. Oktoober 2003 - 10:05

25.-27. septembril k.a. toimus Tallinnas 3. Eesti aukonsulite konverents. Konverentsil osales 53 aukonsulit 34 riigist. Hetkel on ametisse nimetatud 81 Eesti aukonsulit 45 riigis.
Konverentsi päevakavas olnud ettekanded olid jaotatud nelja suuremasse gruppi:

  1. Aukonsuli pädevus,
  2. Eesti õigusruum,
  3. Kultuur ja kommunikatsioon,
  4. Eesti majandusruum.

Neljapäeval, 25. septembril räägiti konverentsil põhjalikult Eesti õigusruumist, aukonsuli tegevuseks vajalikust atribuutikast ja Eesti tutvustamisest välisriikides. Konverentsi avakõne pidas Välisministeeriumi kantsler Priit Kolbre.

Päeva peaettekande Eesti õigusruumist tegi asekantsler Marina Kaljurand, rääkides ülevaatlikult Eesti õiguse arengust, allikatest, süsteemist ja põhimõtetest.

Konsulaarosakonna peadirektor Jaanus Kirikmäe tutvustas aukonsuli tegevuseks vajaliku Eesti sümboolika kasutamist. Kersti Eensaar-Rannu rääkis aukonsulaadi asjaajamisreeglitest ja –süsteemist.

Päeva esimese poole lõpetas Tallinna Linnavalitsuse esindajana Ettevõtlusameti juhataja Mart Repnau, kes esitles Tallinna linna (Tallinn – Dream City for Every Businessman) ja andis aukonsulitele põhjaliku ülevaate lähitulevikus loodavatest tehnoparkidest ja teiste investeerimisvõimalustest. Lisaks tutvustas hr Repnau Tallinna linna ka kui võimalikku turismi- ja kultuurisihtpunkti.

Kultuuri ja kommunikatsiooni paneel, mille juhatas sisse Välisministeeriumi poliitika planeerimise osakonna peadirektor Raul Mälk, keskendus Eesti tutvustamise võimalustele välisriikides. Aukonsulid on koostöös Välisministeeriumi pressi- ja infoosakonnaga jaganud Eesti poliitika-, sotsiaal-, majandus- ja kultuurielu sündmusi kajastavaid materjale juba aastaid. Eesti kui peatselt Euroopa Liiduga liituva riigi vastu on huvi aga märkimisväärselt kasvamas ning välisministeerium ja tema partnerid - Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ning Eesti Instituut - võiksid senisest veelgi tõhusamalt aukonsulite kaasabil Eestit tutvustada. EASi esindajate Riina Lõhmuse ja Kristel Keerma ettekannetes anti ülevaade sihtasutuse turismiarendusalasest tegevusest ning Brand Estonia loomisest ja kasutusvaldkondadest. Eesti Instituudi direktor Lore Listra tutvustas instituudi struktuuri, ülesandeid ning infomaterjale.

Pressi- ja infoosakonna infobüroo töötajad Natalja Luts ja Hille Lepp esitlesid välisministeeriumis koostatud trükiseid ning ministeeriumi ja saatkondade interneti kodulehekülgi. Välisministeeriumi pressiesindaja Ehtel Halliste keskendus oma sõnavõtus meediaga suhtlemise põhimõtetele ning rõhutas välisajakirjanikele Eesti tutvustamise olulisust.
Päeva lõpetas Välisministeeriumi kantsleri vastuvõtt Välisministeeriumi fuajees.

Reedel, 26. septembril toimunud loengul jagasid konsulaarosakonna töötajad aukonsulitele konsulaarteemalist infot. Aukonsulitele selgitati nende pädevust ja funktsioone ning tutvustati välisministeeriumi struktuuri, lisaks toodi põhjalik ülevaade konsulaarosakonna tegevusvaldkonnast. Aukonsulite üheks olulisemaks funktsiooniks on välismaal hättasattunud Eesti kodanikele abi osutamine ning info jagamine, mistõttu osa loengust oli pühendatud konsulaarabi (passi ja/või raha kaotamine, arreteeritud ja vanglakaristust kandvad Eesti kodanikud, õnnetus- ja surmajuhtumid) käsitlevatele küsimustele. Samuti jagati aukonsulitele infot selle kohta, kuidas välismaal elavad Eesti kodanikud saavad passe, perekonnaseisu- ning arhiividokumente tellida ja notariaaltoiminguid teha. Lisaks selgitati aukonsulitele Eesti viisapoliitikat, viisade taotlemisega seonduvaid reegleid ning tingimusi. Loengul esinesid konsulaarosakonna peadirektor Jaanus Kirikmäe, konsulaarabi büroo direktor Signe Matteus, dokumendibüroo direktor Malle Kurbel, õigusbüroo direktor Viktoria Tuulas ja Schengeni büroo II sekretär Ene Luide.

Reedel toimus ka Riigikogu külastus Jüri Kahni ja Toomas Alatalu juhatusel ning peaministri Juhan Partsi vastuvõtt Stenbocki majas.
Välisministeeriumi ja Haapsalu linnavalitsuse koostöös toimus aukonsulite abikaasadele, saatjatele külaskäik Haapsalu linna ja Fra Mare sanatooriumi.

Reedese päeva lõpetas Välisministeeriumi ja Kultuuriministeeriumi ühine kontsert-vastuvõtt Niguliste kontsert-muuseumis, kus esines Eesti Televisiooni tütarlastekoor ja laste laulustuudio. Meeleoluka kontserdi avakõne pidas kultuuriminister Urmas Paet.

Laupäeval, 27. septembril käsitleti Eesti majandust. Eesti Kaubandus- ja Tööstuskojas selgitasid KTK, Ettevõtluse Arendamise sihtasutuse ning Välisministeeriumi esindajad külalistele Eesti majanduse seadusandlikke aluseid ja peamisi näitajaid aga ka mõningaid praktilisi aspekte eestlaste ärikultuuri näol. Väga hästi informeeritud aukonsulites tekitas enim küsimusi meie maksusüsteem ja selle iseärasused. Pärastlõunal tutvuti Tallinna Sadama ning Muuga sadama arendusprojektiga. Mitmed varemgi Sadamas viibinud aukonsulitest tunnustasid firma kiiret arengut.

Välisministri nimel jagas asekantsler Marina Kaljurand aukonsulitele kingiks raamatu "Sajandi sada Eesti suurkuju".

Päeva lõpetas aukonsulite kohtumine Eesti Vabariigi presidendipaariga Presidendi lossis, millele järgnes konverentsi lõppakordina presidendi vastuvõtt Kadrioru lossis. Presidendi vastuvõtul andsid aukonsulid presidendile tšeki 3200 eurole, orbude abistamiseks. Konverentsi lõpetamisel esines kõnega ka välisminister Kristiina Ojuland.


Veel uudiseid samal teemal

07.04.2020|Välisministeerium

Kriisimeetmetega seotud reisi- ja konsulaarinfo, 07.04

Välisministeeriumilt on koroonakriisi vältel Eestisse naasmiseks abi palunud ligikaudu 3000 eestimaalast ning enamik neist on ka koju jõudnud. Hetkel on hädasolijaid jäänud veel 38, kellega tegeleb välisministeerium personaalselt. Inimesed on 20 erinevas riigis, suuremad grupid on Uus-Meremaal ja Lõuna-Aafrika Vabariigis.

20.03.2020|Välisministeerium

ERITEADE: Eesti lubab üle riigipiiri Lätis tööl käia

Tallinn, Stenbocki maja, 20. märts 2020 – Eriolukorra juht Jüri Ratas kehtestas korralduse, millega leevendatakse liikumispiirangut Eesti ja Läti vahel.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.