Sa oled siin

Kaljurand Ukraina välisministrile: Euroopa tähelepanu ja toetus Ukrainale on kindel

9. Juuni 2016 - 12:44

Välisminister Marina Kaljurand arutas Ukraina välisministri Pavlo Klimkiniga Eesti ja Ukraina suhteid, olukorda Ida-Ukrainas, Ukraina reformiprotsessi, integratsiooni Euroopa Liiduga ja koostööd rahvusvahelistes organisatsioonides.

Kaljurand kinnitas Klimkinile, et Krimmi annekteerimisega ja praeguse olukorraga Ida-Ukrainas ei saa leppida. „Eesti jätkab Krimmi ebaseadusliku annekteerimise mittetunnustamist nii ise kui ka Euroopa Liidu liikmena,“ ütles välisminister. Tema sõnul on ka olukord Ida-Ukrainas enam kui murettekitav. „Praegusel hetkel on esmatähtis taastada Ukraina territoriaalne terviklikkus ja tagada OSCE vaatlejate ligipääs kogu territooriumile,“ rõhutas Kaljurand. Ta kinnitas, et Ukraina püsib kindlalt Euroopa Liidu tähelepanu keskmes.  

Välisministri sõnul on Eesti ja Ukraina suhted väga head ning koostöö on tihe. Eriti oluline on Kaljuranna sõnul, et Ukraina liiguks edasi reformidega. „Eesti toetab Ukrainat reformide läbiviimisel nii poliitilisel tasandil kui ka arengukoostöös ja me jätkame seda ka tulevikus,“ ütles Kaljurand. Käesoleval aastal on Eesti eraldanud Ukraina abistamiseks arengukoostöö ja humanitaarabi raames 2,2 miljonit eurot. Ukraina välisminister tänas Eestit toetuse eest Euroopa integratsiooni suunal.

Välisministrid arutasid ka käimasolevat NATO-Ukraina koostööd NATO-Ukraina Komisjoni raames, mis on olnud intensiivne nii poliitilisel kui ka praktilisel tasandil. Eesti ja Ukraina kaitsekoostööst rääkides tõi Kaljurand välja Eesti panuse Ukraina küberkaitsevõimekuse suurendamisse, kogemuse jagamise vabatahtliku riigikaitse korraldamisel ja osalemise ühisõppustel.

Kaljurand kinnitas, et Venemaa-vastaste sanktsioonide kehtivust on kavas pikendada. „Sanktsioonid on seotud Vene-Ukraina konflikti lahendamise ja Minski kokkulepete täitmisega. Täna ei ole kahjuks võimalik näha, et lahendus oleks käeulatuses. Olen kindel, et Euroopa jääb selles küsimuses ka edaspidi ühtseks,“ rõhutas Kaljurand. 

Välisminister avaldas heameelt, et Ukraina on täitnud kõik tingimused viisavabaduse saavutamiseks Euroopa Liiduga. „Nüüd on aeg Euroopa Liidul täita enda poolt antud lubadusi,“ kinnitas välisminister oma kolleegile.

Kaljurand väljendas rõõmu ka Ukraina parlamendiliikme ja lenduri Nadija Savtšenko naasmise puhul. „Meil on äärmiselt hea meel, et Nadija on tagasi kodus ja tunneb ennast turvaliselt,“ ütles välisminister.

Fotod: https://www.flickr.com/photos/estonian-foreign-ministry/albums/721576690...

Lisainfo:

Sandra Kamilova
Välisministeeriumi avalike suhete osakond
5667 5362
press@mfa.ee
www.vm.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.