Sa oled siin

Inimõiguste kohus tuvastas Venemaa-poolse rikkumise Transnistrias

22. Oktoober 2012 - 9:07

Euroopa Inimõiguste Kohtu (EIK) suurkoda tegi 19. oktoobril 2012 otsuse kohtuasjas Catan jt vs. Moldova Vabariik ja Vene Föderatsioon (kaebused nr 43370/04 jt), milles asus seisukohale, et kuigi Moldova Vabariik ei ole rikkunud kaebajate konventsiooni esimese protokolli artikliga 2 (õigus haridusele) kaitstud õigusi, siis Vene Föderatsioon on vastavat kaebajate õigust rikkunud.

Kaebuse esitasid 170 Moldova kodanikku, kes elavad tunnustamata Transnistria Moldaavia Vabariigis, mis on formaalselt Moldova territoriaalüksus. Kaebus puudutas 1992. ja 1994. aastatel separatistliku režiimi kehtestatud keelepoliitika, millega keelati ladina tähestiku kasutamine koolides, tagajärgi – sh õpilaste ja õpetajate moldova/rumeenia keelega koolidest väljaheitmist, nende koolide sulgemist ja avamist uutel pindadel.

EIK suurkoda asus ühehäälselt seisukohale, et kuna Moldova Vabariigil ei ole nimetatud territooriumi üle tegelikku kontrolli, ei saa Moldova rikkumise eest vastutada. Samas leidis EIK 16 häälega 1 vastu, et kuna separatistlik režiim ei oleks ilma Venemaa jätkuva sõjalise, majandusliku ja poliitilise toeta jätkusuutlik olnud, siis on moldova/rumeenia keelega koolide jõuga sulgemine Venemaa vastutusalas. Koolide sulgemise luges EIK konventsiooni esimese protokolli artikliga 2 kaitstud õiguse haridusele rikkumiseks, kinnitades, et puudus mis tahes õigustus sellele, et õpilastelt võeti võimalus õppida seni eksisteerinud koolides oma riigikeeles.

Otsus inglise keeles (PDF)

Veel uudiseid samal teemal

20.05.2020|Välisministeerium

Inimõiguste kohus tunnistas vastuvõetamatuks isiku Eestist väljasaatmise otsuse peale esitatud kaebuse

19.5.2020 avaldas Euroopa Inimõiguste Kohtu (EIK) kolmeliikmeline komitee 28.4.2020 tehtud vastuvõetamatuks tunnistamise otsuse kohtuasjas Scherbakov vs. Eesti (44047/19), mis puudutas kaebaja pikaajalise elaniku elamisloa kehtetuks tunnistamist ja tema väljasaatmist Eestist.

09.04.2020|Välisministeerium

Euroopa Inimõiguste Kohus otsustas pikendada COVID-19 pandeemiaga seoses vastu võetud erakorralisi meetmeid

9.4.2020 otsustas Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) pikendada COVID-19 pandeemiaga seoses 16.3.2020 võetud erakorralisi meetmeid.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.