Sa oled siin

Inimõiguste kohus tunnistas kaebuse vastuvõetamatuks, kuna Eesti kohtud olid kaebajale menetluse pikkuse eest sobiva hüvitise juba välja mõistnud

3. Juuni 2013 - 9:50

Euroopa Inimõiguste Kohtu (EIK) 7-liikmeline koda tegi 7. mail 2013 otsuse asjas Mets vs. Eesti (kaebus nr 38967/10). Kaebaja kaebas konventsiooni artikli 6 alusel, et tema suhtes 7 aastat ja 3 kuud kestnud kriminaalmenetlus, milles ta lõppastmes õigeks mõisteti, oli ebamõistlikult pikk, ning artikli 13 alusel, et puudub tõhus õiguskaitsevahend rikkumise Eesti-siseseks heastamiseks.

EIK asus seisukohale, et kaebus on vastuvõetamatu, kuna Tallinna Halduskohus oli kaebajale sama rikkumise - menetluse ebamõistliku kestuse - eest juba hüvitise mõistnud. EIK kinnitas, et nõustub, kui riik mõistab välja summasid, mis on väiksemad EIK-i poolt välja mõistetud summadest, kui need ei ole ebamõistlikud ja vastavad riigisisesed otsused, mis peavad olema kooskõlas õigustraditsiooni ja elatustasemega selles riigis, tehakse kiiresti, need on põhjendatud ja need täidetakse viivitamata. Konkreetses asjas leidis EIK, et 1800 eurot on põhimõtteliselt samal tasemel, kui EIK poolt võrreldava viivituse eest mõistetavad summad. Samuti leidis EIK, et kahju hüvitamise menetlus, mis kestis esimeses kohtuastmes 1,5 aastat - mittevaralise kahju nõuet arutati vaid 8 kuud -, ei olnud ülemääraselt pikk. Niisiis asus EIK artikli 6 alusel esitatud kaebuse osas seisukohale, et kaebaja on kaotanud ohvri staatuse ning kaebus on selles osas vastuvõetamatu. Artikli 13 alusel esitatud kaebuse suhtes leidis EIK, et kuna kaebajale mõisteti halduskohtu poolt hüvitis, siis järelikult tal oli tõhus õiguskaitsevahend ning tunnistas ka sellel alusel esitatud kaebuse vastuvõetamatuks. Otsus on lõplik.

Otsus eesti keeles (PDF)

Veel uudiseid samal teemal

05.12.2019|Välisministeerium

Inimõiguste kohus leidis kohtuasjas Saar vs. Eesti, et kohustus olla oma bürooruumide läbiotsimise juures ei olnud isikult vabaduse võtmine

5.12.2019 avaldas Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) 12.11.2019 tehtud vastuvõetamatuks tunnistamise otsuse kohtuasjas Saar vs. Eesti (40797/17). Kaebus oli esitatud Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni (konventsioon) artikli 5 lõike 1 (vabaduse võtmise alused) alusel.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.