Sa oled siin

Inimõiguste kohus tegi piloototsuse, milles kohustas Itaaliat lahendama vanglate ülerahvastatuse probleem ühe aasta jooksul

10. Jaanuar 2013 - 10:52

Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) tegi 08.01.2013 otsuse asjas Torreggiani jt vs. Itaalia (kaebus nr 43517/09), milles tuvastas konventsiooni artikli 3 (piinamise keeld) rikkumise ja kohustas konventsiooni artikli 46 alusel Itaaliat lahendama struktuurne probleem, mis seisneb vanglate ülerahvastatuses.

EIK kordas artikli 3 rikkumist leides, et piinamise ja ebainimliku või alandava kohtlemise või karistamise tõkestamise Euroopa Komitee (CPT) soovitatud standard on 4m2 elamispinda kinnipeetava kohta. Sellele standardile viitas EIK ka Venemaa suhtes tehtud piloototsuses Ananyev vs. Venemaa (10.01.2012 otsuse punktid 144-145, vt ka /et/uudised/inimoiguste-kohus-leidis-piloototsuses-et-vene-foderatsioonis-sustemaatiline-probleem ). Seega pidas EIK alandavaks asjaolu, et iga kaebaja oli pidanud koos kahe teise kinnipeetavaga viibima pikaajaliselt 9m2-s kambris, st 3m2 elamispinnal.

Lisaks leidis EIK, et tegemist on struktuurse probleemiga, kuna vanglate ülerahvastatus ei puuduta üksnes kaebajaid – EIKis on pooleli sadade analoogsete Itaalia vastu esitatud kaebuste menetlemine. EIK leidis, et piloototsusemenetluse alustamine võiks olukorra lahendamisele kaasa aidata. EIK rõhutas, et kuigi ei ole tema ülesanne kirjutada riikidele ette, kuidas hallata vanglaid, viitab ta siiski EN ministrite komitee soovitustele (Rec(99)22 ja Rec(2006)13), mis kutsuvad riikide prokuröre ja kohtunikke üles kohaldama võimaluse piires rohkem vangistuse alternatiive, et vähendada vanglate ülerahvastatuse probleemi. Kahju kannatanud isikutele peavad riigid aga tagama kahjunõude esitamise võimaluse.

EIK andis Itaaliale (otsuse jõustumisest) üheaastase tähtaja riigisisese tõhusa meetme või meetmete väljatöötamiseks. Pooleliolevate Itaalia vanglate ülerahvastatust puudutavate kaebuste menetlemine peatatakse selleks ajaks. Seitsmele kaebajale kokku mõisteti hüvitisena 99 600 eurot.

Otsus prantsuse keeles (PDF)

Veel uudiseid samal teemal

20.05.2020|Välisministeerium

Inimõiguste kohus tunnistas vastuvõetamatuks isiku Eestist väljasaatmise otsuse peale esitatud kaebuse

  • 19.5.2020 avaldas Euroopa Inimõiguste Kohtu (EIK) kolmeliikmeline komitee 28.4.2020 tehtud vastuvõetamatuks tunnistamise otsuse kohtuasjas Scherbakov vs. Eesti (44047/19), mis puudutas kaebaja pikaajalise elaniku elamisloa kehtetuks tunnistamist ja tema väljasaatmist Eestist.
09.04.2020|Välisministeerium

Euroopa Inimõiguste Kohus otsustas pikendada COVID-19 pandeemiaga seoses vastu võetud erakorralisi meetmeid

9.4.2020 otsustas Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) pikendada COVID-19 pandeemiaga seoses 16.3.2020 võetud erakorralisi meetmeid.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.