Sa oled siin

Inimõiguste kohus leidis oma varasemale praktikale toetudes, et vangide valimisõiguse absoluutne keeld Venemaal on konventsiooniga vastuolus

29. Juuli 2013 - 9:44

Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) tegi 04.07.2013 otsuse asjas Anchugov ja Gladkov vs. Venemaa (kaebus nr. 11157/04), milles asus seisukohale, et vangidele kohalduv automaatne valimisõiguse keeld on ebaproportsionaalne ning rikub inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni protokolli nr 1 artiklit 3 (õigus vabadele valimistele).

Ka Venemaal kehtib vangidele valimisõiguse keeld parlamendi (duuma) valimistel sõltumata toimepandud süüteo olemusest ja raskusest või karistuse pikkusest. EIK ei nõustunud, et Venemaa suhtes esitatud kaebused erineksid varasematest analoogsetest kaebustest Suurbritannia ja Itaalia vastu, milles EIK on absoluutse keelu ebaproportsionaalsust põhjalikult analüüsinud ja selgitanud. Kuna vastav keeld sisaldub Venemaa põhiseaduses, otsustas EIK jätta Venemaale vabaduse otsustada, kuidas viia oma õiguskord konventsiooniga kooskõlla, sh viidates, et Venemaa võib näiteks otsustada, et tõlgendab oma põhiseadust vastavuses konventsiooniga.

Samas kinnitas EIK, et presidendivalimised ei kuulu konventsiooni protokolli nr. 1 artikli 3 kohaldamisalasse (sama on EIK kinnitanud ka kohalike valimiste suhtes).

Vt varasemate valimisõiguste kohta tehtud EIK otsuste kohta ka /et/uudised/inimoiguste-kohtu-suurkoda-tegi-uue-paindlikuma-otsuse-vangide-valimisoiguse-keelu-kusimuses (Scoppola vs. Itaalia(3)).

Otsus inglise keeles (PDF)

Veel uudiseid samal teemal

05.12.2019|Välisministeerium

Inimõiguste kohus leidis kohtuasjas Saar vs. Eesti, et kohustus olla oma bürooruumide läbiotsimise juures ei olnud isikult vabaduse võtmine

5.12.2019 avaldas Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) 12.11.2019 tehtud vastuvõetamatuks tunnistamise otsuse kohtuasjas Saar vs. Eesti (40797/17). Kaebus oli esitatud Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni (konventsioon) artikli 5 lõike 1 (vabaduse võtmise alused) alusel.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.