Sa oled siin

Inimõiguste kohus kinnitas sõbraliku kokkuleppe kaebaja ja Eesti riigi vahel

29. Juuli 2013 - 10:03

2. juulil 2013 kinnitas Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) otsusega kohtuasjas Streltsov vs. Eesti kaebaja ja valitsuse vahel sõlmitud sõbraliku kokkuleppe, mille kohaselt kohustub valitsus tasuma kaebajale 5000 eurot, ja kustutas nimetatud kaebuse kohtuasjade nimistust. Nimetatud summa maksmisega hüvitatakse kogu Aleksander Streltsovile (kaebaja) Euroopa inimõiguste ja põhivabaduste kaitse konventsiooni (konventsioon) artikli 6 lõike 1 ja lõike 3 punktide a, b, c ja d (õiglase kohtumenetluse erinevad aspektid) väidetava rikkumisega Eesti riigi poolt tekitatud varaline ja mittevaraline kahju, samuti kulud. Hüvitise maksmisega on nimetatud kohtuasi lõplikult lahendatud.

Kaebaja leidis selles asjas, et tema suhtes käskmenetluses läbi viidud kriminaalmenetlus oli vastuolus konventsiooni artikliga 6, kuna ta ei saanud menetluses tõhusalt osaleda. Tuleb lisada, et 18.06.2010 otsusega asjas nr 3-4-1-5-10 tunnistas Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium käskmenetluse regulatsiooni põhiseadusega vastuolus olevaks osas, milles see ei taganud tõhusat kaitseõigust ning 2011. aastal muutis Riigikogu kriminaalmenetluse seadustiku käskmenetluse regulatsiooni, võimaldades esiteks kaitsevõimaluse teostamist enne käskmenetluse otsuse tegemist, teiseks korrigeerides käskmenetluses kättetoimetamise nõudeid ja kolmandaks pikendades üldmenetluse taotluse esitamise tähtaega.

Otsus eesti keeles (PDF)

Veel uudiseid samal teemal

02.07.2020|Välisministeerium

Inimõiguste kohus lõpetas kaebuse läbivaatamise, kuna kaebaja ei reageerinud EIK kirjadele

2.7.2020 avaldas Euroopa Inimõiguste Kohus (EIK) 11.6.2020 tehtud otsuse asjas Bobrovnitski vs. Eesti (30587/18), millega otsustas kustutada nimetatud kaebuse kohtuasjade nimistust, kuna kaebaja ei vastanud EIK kirjadele.

02.07.2020|Välisministeerium

Inimõiguste kohus asus seisukohale, et kaebaja on jätnud kohase õiguskaitsevahendi ise ammendamata

2.7.2020 avaldas Euroopa Inimõiguste Kohtu (EIK) seitsmeliikmeline koda 2.6.2020 tehtud otsuse kohtuasjas Fizgejer vs. Eesti (43480/17), tunnistades kaebuse tervikuna vastuvõetamatuks.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.