Sa oled siin

Globaalses konkurentsis püsimiseks vajab EL tehisintellekti vallas investeeringuid, koostööd ning teema demüstifitseerimist

12. Juuni 2019 - 18:20

Täna toimus Brüsselis Eesti alalises esinduses Euroopa Liidu juures tehisintellekti teemaline rahvusvaheline konverents “Artificial Intelligence: what kind of strategic enabler for EU security and defence?“, kus arutati tehisintellekti (Artificial Intelligence – AI) kasvavat tähtsust, tehnoloogilist arengut, õiguslikku raamistikku ning selle kasutusvõimalusi kaitse- ja julgeolekuvaldkonnas.

Kuigi Euroopa Liit ja liikmesriigid on viimasel aastal tehisintellekti arengusse investeerinud, on globaalses konkurentsis püsimine ELi jaoks tõsine väljakutse. “Tehisintellekti arendamisel tuleb meil Euroopa Liidus leida vastus küsimusele, kuidas püsida globaalses konkurentsis nendega, keda ei pruugi siduda samad eetilised kaalutlused ja piirangud,” märkis suursaadik ELi poliitika- ja julgeolekukomitees Rein Tammsaar. Tammsaare sõnul vajame konkurentsieeliste leidmisel nii koostööd, teadlikkuse tõstmist kui ka innovatsiooni toetust ning investeeringuid tehnoloogiliseks läbimurdeks, minemata siinjuures vastava seadusandliku raamistiku aruteludes ennetavalt piirangutega liiale.

Suursaadiku sõnul nähakse Eestil tehisintellekti valdkonnas konkurentsieelist kõrge digitaliseerituse ning tehnoloogia usalduse tõttu, mis loob soodsa raamistiku koostööks nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Erinevad valdkondlikud suunad ning tegevused konkurentsieeliste arenduseks on muuhulgas välja toodud eelmisel nädalal E-Eesti nõukogu poolt heakskiidetud nn krattide tegevuskavas.

Tänane konverents Eesti ELi esinduses tõi kokku laia osalejate ringi:  poliitikud, riigiametnikud, ELi institutsioonide esindajad, kaitsetööstuse ja ülikoolide esindajad. Konverentsi diskussiooni tehisintellekti demüstifitseerimisest modereeris Eesti kaitseministeeriumi kaitsepoliitika asekantsler Kadi Silde. Konverentsil tutvustasid oma tehisintellekti lahendusi Eesti kaitsetööstusettevõtted: Defendec, DefSecIntel Solutions, Marduk Technologies, Milrem Robotics ning lisaks Eesti Küberharjutusväljak ja Aalto Ülikool.

Tehisintellekt on üks Soome Euroopa Liidu Nõukogu eesistumise prioriteete, milles nähakse Eestiga süvendatud koostöö vajadust ja -võimalusi.

Konverents oli korraldatud koostöös Euroopa Liidu Julgeoleku-uuringute Instituudi (EU Institute for Security Studies -EUISS), Eesti Kaitseministeeriumi, Soome Kaitseministeeriumi, Soome alalise esinduse ning Eesti alalise esindusega ELi juures.

Lisainfo:
Getter Oper
Kaitseministeerium
getter.oper@kaitseministeerium.ee
Telefon: +372 53 099 906

Marika Post
Pressiesindaja
Eesti alaline esindus Euroopa Liidu juures
marika.post@mfa.ee
Mobiil: +32 474 981657

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.