Sa oled siin

Euroopa ministrite videokohtumisel arutati COVID-19 koordinatsiooni, ELi tulevikku ja suhteid Ühendkuningriigiga

23. Veebruar 2021 - 19:26

Välisminister Eva-Maria Liimets osales täna, 23. veebruaril Euroopa ministrite videokohtumisel, kus käsitleti ettevalmistusi 25.–26. veebruaril toimuvaks Euroopa Ülemkoguks, Euroopa demokraatia tegevuskava, Euroopa tuleviku konverentsi plaane ning ELi ja Ühendkuningriigi suhteid.

Euroopa Ülemkogul käsitletavatest teemadest tõstis välisminister esile COVID-19 pandeemiaga seotud tegevuste koordinatsiooni ning kaitse- ja julgeolekupoliitika arutelu. Esimese puhul toetab Eesti Euroopa Komisjoni plaane, mis aitavad tõhustada vaktsiinitootmise protsesse, kasvatada tootmisvõimsusi ja reageerida uute viirusetüvede levikule. „Toetame ka ELi koostalitlusvõime raamistiku kiiret rakendamist digitaalse vaktsineerimissertifikaadi küsimuses. WHO raamistikus tuleb koostalitusvõimeline lahendus kasutusele võtta ka ülemaailmsel tasandil,“ sõnas minister. „Kaitse- ja julgeolekupoliitika arutelul on Eesti huvides rõhutada, et Euroopa julgeolekuarhitektuuri selgrooks peavad jääma tugev Atlandi-ülene suhe ja NATO kollektiivkaitse.“

Euroopa tulevikku käsitleva konverentsi arutelul on Eesti jaoks olulised kliima- ja digiteemad. Eesti hinnangul peaks konverentsi eesmärk olema kaasata võimalikult palju Euroopas elavaid inimesi – lähendada neid Euroopa lõimumise ideedele, väärtustele ja põhimõtetele. Samuti on oluline tugevdada ELi rolli globaalse liidrina.

ELi ja Ühendkuningriigi suhetest rääkides väljendas välisminister heameelt kaubandus- ja koostöölepingu sõlmimise üle. „Nüüd on väga oluline väljaastumislepingu – sealhulgas Iiri protokolli – korrektne rakendamine,“ sõnas minister.

Euroopa ministrid arutasid ka Euroopa demokraatia tegevuskava, mida Euroopa Komisjon tutvustas mullu detsembris. Tegevuskava eesmärgiks on edendada vabasid ja õiglasi valimisi, suurendada meediavabadust ja võidelda desinformatsiooni vastu. 

Lisainfo:
välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.