Sa oled siin

Euroopa Liit rakendab esmakordselt kübersanktsioone

30. Juuli 2020 - 18:55

Täna, 30. juulil otsustas Euroopa Liit esmakordselt rakendada kübersanktsioonirežiimi kuue isiku ja kolme juriidilise üksuse suhtes, kes on olnud seotud Euroopa Liidu või selles paiknevate rahvusvaheliste organisatsioonide vastaste küberoperatsioonidega. Sanktsioonid puudutavad Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) vastu suunatud küberründekatse ning rünnakute WannaCry, NotPetya ja Operation Cloud Hopper kordapanijaid.

Eesti oli antud otsuse ettevalmistamisel juhtrollis koos väikese rühma ELi riikidega. See on esimene kord, kui Euroopa Liit rakendab 2019. aastal kinnitatud piiravaid meetmeid, mille raames saab küberünnete korraldajatele seada reisipiiranguid ja külmutada rahalisi vahendeid.

„Eesti on Euroopa Liidus küberdiplomaatia teemal olnud üks eestvedajaid. Tänane otsus on pikaajalise töö tulemus ja märkimisväärne näide sellest, et küberünnetele järgnevad konkreetsed meetmed,“ sõnas välisminister Urmas Reinsalu.

Ta lisas, et see on seda olulisem signaal ajal, mil küberrünnete surve paljudele riikidele, sealhulgas meditsiinisektorile, on süvenenud. 

Sanktsioneeritud isikute ja juriidiliste üksuste tegevus on põhjustanud Euroopa Liidule märkimisväärset kahju ja majanduslikke kaotusi ning õõnestanud Euroopa Liidus paiknevate rahvusvaheliste institutsioonide või Euroopa Liidu terviklikkust, julgeolekut ja majanduslikku konkurentsivõimet, sealjuures kujutanud ohtu Euroopa Liidu intellektuaalomandile.

Välisministri sõnul on viimastel kuudel veelgi kasvanud vajadus seista reeglitel põhineva maailmakorra eest ka küberruumis. „On oluline, et riigid tunnustaksid rahvusvahelise õiguse kohaldumist küberruumile ja järgiksid ÜRO küberekspertide töörühma välja kujundatud küberstabiilsuse raamistikku, sealjuures riikide küberruumis vastutustundliku käitumise norme. Normide järgimine kaitseb ka inimõigusi ja põhivabadusi,“ ütles minister.

Varasemalt on Eesti mitmetel korral mõistnud hukka või avaldanud muret riikide vastutustundetu käitumisele küberruumis. Seotuna täna välja tulnud sanktsioonirežiimiga on Eesti välisminister 2018. aasta veebruaris hukka mõistnud Vene Föderatsiooni tegevuse seoses NotPetya poolt korraldatud küberrünnakuga ning oktoobris 2018 avaldas välisminister toetust Suurbritanniale ja Hollandile riikide küberruumis vastutustundetu käitumise vastu seismisel. Detsembris 2018 avaldas välisministeerium muret seoses Hiina pahatahtliku tegevusega küberruumis.

Täpse sanktsioneeritute nimekirja leiab siit (lk 6-9): https://bit.ly/2DeB98Z
Euroopa Liidu kõrge esindaja avaldus: https://bit.ly/3gcAlA0

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.