Sa oled siin

Euroopa Liit pikendas Venemaa-vastaseid majandussanktsioone

29. Juuni 2020 - 18:32

Euroopa Liidu Nõukogu otsustas täna, 29. juunil pikendada kuue kuu võrra kuni 31. jaanuarini 2021 piiravaid meetmeid seoses Venemaa tegevusega, mis destabiliseerib olukorda Ukrainas. Otsus järgneb 19. juunil Euroopa Ülemkogu videokohtumisel tehtud poliitilisele otsusele pikendada Venemaa-vastaseid majandussanktsioone, olles hinnanud Minski kokkulepete täitmise hetkeseisu.

Tegemist on sektoraalsete sanktsioonidega ehk need on suunatud konkreetsete majandusvaldkondade ja mitte isikute suhtes. Majandussanktsioonid, mida otsusega pikendati, seisnevad järgmises:

  • piiratakse viie Venemaa riigi enamusosalusega suure finantsasutuse ja nende väljaspool ELi asutatud enamusosalusega tütarettevõtja, samuti kolme Venemaa suure energiafirma ja kolme kaitsetööstusettevõtte juurdepääsu ELi esmastele ja teisestele kapitaliturgudele;
  • kehtestatakse ekspordi- ja impordikeeld relvakaubandusele;
  • kehtestatakse ekspordikeeld kahesuguse kasutusega kaupadele sõjaliseks kasutuseks või sõjalistele lõppkasutajatele Venemaal;
  • piiratakse Venemaa juurdepääsu teatavatele tundlikele tehnoloogiatele ja teenustele, mida saab kasutada naftauuringute ja -tootmise eesmärgil.

Euroopa Liit kehtestas 2014. aastal majanduslikud piirangud Venemaa suhtes seoses tegevusega, mis destabiliseerib olukorda Ukrainas. Euroopa Ülemkogu seostas 19. märtsil 2015 sanktsioonide kestuse Minski kokkulepete täieliku täitmisega, mis pidi toimuma 31. detsembriks 2015. Kuna seda ei juhtunud, on sanktsioonid endiselt jõus.

18. juunil pikendas Euroopa Liidu Nõukogu ka seoses Krimmi ja Sevastopoli ebaseadusliku annekteerimisega kehtestatud piiravate meetmete kehtivust aasta võrra.

Loe lisaks: https://vm.ee/et/piiravad-meetmed-mis-kehtestati-seoses-venemaa-tegevuse...
Lisaks kehtivad piiravad meetmed, mis kehtestati seoses Ukraina territoriaalset terviklikkust, suveräänsust ja sõltumatust kahjustava või ohustava tegevusega: https://vm.ee/et/piiravad-meetmed-mis-kehtestati-seoses-ukraina-territor...
Rohkem infot rahvusvahelistest sanktsioonidest ja nende kehtestamisest leiab: https://vm.ee/et/rahvusvahelised-sanktsioonid ja ELi sanktsiooniveebist: https://www.sanctionsmap.eu/#/main

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.