Sa oled siin

Euroopa Liidu välisministrid arutasid Ukraina toetamist

14. Jaanuar 2022 - 17:10
Välisminister Eva-Maria Liimets ja kaitseminister Kalle Laanet Gymnichil 13. jaanuaril 2022 Prantsusmaal Brestis

Välisminister Eva-Maria Liimets osales 13. ja 14. jaanuaril Prantsusmaal Brestis kahepäevasel Euroopa Liidu välisministrite mitteametlikul kohtumisel (Gymnich), kus käsitleti Euroopa julgeolekuolukorda ning Euroopa Liidu ja Hiina suhteid. Kohtumise esimesel päeval arutati kaitseministritega ka Euroopa Liidu strateegilist kompassi, mille eesmärk on valmistuda paremini tulevasteks kriisideks.

„Euroopa julgeolekust rääkides on praegu loomulikult esikohal olukord Ukraina piiridel, kus ei ole seni pingete leevenemist näha. Liikmesriikide välisministrid on väga kindlal seisukohal, et Euroopa Liit peab leidma veel võimalusi Ukraina aitamiseks, näiteks avades Euroopa turu rohkematele nende kaupadele ning panustades küberturvalisusesse ja digitaalsetesse süsteemidesse,“ ütles välisminister Liimets.

„Kui Venemaa tahab päriselt Euroopa julgeolekuolukorda parandada, siis selle esimene eeldus on vägede Ukraina piirilt ära viimine. Igal iseseisval riigil on vaieldamatu õigus otsustada oma tuleviku üle ning teha selleks oma välis- ja julgeolekupoliitilisi valikuid. Seepärast on Euroopa Liit valmis vastama Ukraina sõjalise ründamise korral Venemaale tugevate vastumeetmetega, sealjuures majanduslike sanktsioonidega,“ lisas Liimets.

Minister Liimets osutas, et lisaks sõjalisele ohule sattus Ukraina täna öösel silmitsi ulatusliku küberründega oma valitsusasutuste vastu. „Euroopa Liit ja Eesti on valmis pakkuma Ukrainale selle tagajärgedega tegelemiseks ning edasise valmisoleku parandamiseks mitmekülgset toetust, kaasates meie kübereksperte ja jagades oma vastavaid kogemusi.“

Euroopa Liidu ja Hiina suhetest rääkides rõhutas välisminister, et Hiinale lähenedes tuleb Euroopa Liidul keskenduda demokraatlikele väärtustele, millel ühendus põhineb. „Euroopa Liit peab Hiinaga rääkima järjepidevalt erinevates küsimustes. Investeeringute kaitsega edasi liikumine on näiteks oluline Euroopa majandusele, aga peame vestlema ka küsimustes nagu inimõiguste olukord ja majanduslikud surveavaldused, lisaks kliimamuutustega tegelemine või tervishoiualane koostöö. Liikmesriikidel tuleb seejuures olla oma lähenemises ja sõnumites ühtne. Seepärast on Eesti hinnangul lisaks Euroopa Liidu ja Hiina tippkohtumisele väga suur vajadus ka 27+1 formaadis kokkusaamise järele,“ selgitas välisminister Liimets.

Strateegilise kompassi arutelul selgitas välisminister, et Eesti peab Euroopa Liidu esimese strateegilise julgeolekudokumendi koostamist väga kaalukaks, sest liikmesriikide arusaam Euroopat ümbritsevatest julgeolekuohtudest ja nendele vastamise viisidest peab olema üksmeelne. „Euroopa Liidu riikide julgeolek sõltub kõige enam meie lähinaabruse julgeolekust ja seda tuleb tugevdada nii idas kui lõunas. Strateegia peab vastama ohuhinnangule, olema põhjalik ning andma reaalsete ohtudega tegelemiseks Euroopa Liidule ka kindlad töövahendid,“ toonitas välisminister Liimets.

Gymnich on Euroopa Liidu välisministrite mitteametlik kohtumine, mis toimub kaks korda aastas ELi Nõukogu eesistujariigis. Praegu on eesistujaks Prantsusmaa.

 

Lisainfo:
välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.