Sa oled siin

Euroopa Liidu sanktsioonid - vajalikud, tõhusad ja õigeaegsed

16. September 2014 - 0:00

Ühendkuningriigi eurominister David Lidington, Eesti välisminister Urmas Paet,

Lõppenud nädalal kehtestas Euroopa Liit täiendavad sanktsioonid Venemaale. See otsus sai teoks kuid kestnud Venemaa-poolse Ukraina destabiliseerimise järel ning pärast korduvaid poliitilisi ja diplomaatilisi jõupingutusi rahu ning stabiilsuse taastamise nimel. 

Euroopa Liit ei teinud seda sammu kergekäeliselt. Otsustasime kollektiivselt, et me ei saa seista tegevusetult ajal, kui Venemaa tallab jalge alla rahvusvahelise õiguse ja suveräänse naabri õigused. Inimeste hukkumine ja häving, mille on tinginud Venemaa käitumine, on vastuvõetamatud.

Sanktsioonid on Euroopa Liidu vastuse ülimalt tähtis osa. Mitte seetõttu, et see oli üks võimalus, vaid sellepärast, et need on vajalikud, tõhusad ja õigeaegsed.

Sanktsioonid on vajalikud ühel lihtsal põhjusel - Venemaa tegevus Ukrainas on vastuvõetamatu. Venemaa keeldub tunnustamast Ukraina iseseisvust ja suveräänsust. Ta on annekteerinud Ukraina territooriumi jõu ähvardusel, kõigepealt Krimmi ja seejärel saatnud oma väed mitmesse Ida-Ukraina regiooni. Tuhanded Vene sõdurid ja kümned Vene tankid on Ukraina pinnal tegutsemas.

Me teame Euroopa ajaloost, mis võib juhtuda, kui sõltumatut riiki hirmutatakse ja õõnestatakse sõjalise jõuga. Nii Eesti kui Ühendkuningriik on korduvalt rõhutanud, et Venemaa-poolne rahvusvahelise õiguse rikkumine ei saa jääda tagajärgedeta.

Sanktsioonid on tõhusad. Neil on selgelt tuntav mõju Venemaa majandusele, mis selle aasta esimeses kvartalis kahanes. Venemaa majanduskasv püsib 0% lähedal ja inflatsiooninäitajaid ennustatakse jõudvat juba kahekohalise arvuni. Juulis pole ainsalegi Vene ettevõttele laenatud ühtegi dollarit, eurot või Šveitsi franki. Eurovõlakirjad, mida on Vene ettevõtetele väljastatud 2014. aasta algusest, on kaotanud oma väärtusest uskumatud 93%.  Võrreldes dollariga on rubla üle aegade kõige madalamal tasemel. Kapitali väljavoolu mahuks ennustatakse sel aastal ligikaudu 80 miljardi dollarit.

Sanktsioonid salvavad valusalt, kuid mitte ainult. Venemaa otsus piirata toiduainete importi on kergitanud mõne toiduaine hinda üle 30% ning mõnel äärmuslikul juhul lausa üle 60%, põhjustades niiviisi uue musta turu tekkimise impordi tõttu Valgevene kaudu. Käimasoleva konflikti majanduslik mõju on tuntav igas tavalises Venemaa peres.

Sanktsioonid on õigeaegsed. Kuigi eelmisel nädalal kuulutati välja relvarahu, on oluline, et Venemaa ja tema poolt toetatud niinimetatud separatistid peavad kinni oma lubadusest.

Sellistes oludes on õige otsus jätkata sanktsioonidega, samal ajal kui rahuplaani aruteludega minnakse edasi.  Meil on alati võimalus sanktsioonid tulevikus tühistada, kuid see nõuab eelnevalt põhjapanevat suunamuutust Moskva tegevuses. Ka president Ilves nentis, kohtudes 11. septembril Ukrainas president Porošenkoga, et Venemaa tegevust konfliktile lahenduse otsimisel ei saa pidada usaldusväärseks seni, kuni Venemaa ei tunnista oma osalust konfliktis.

Otsus on Venemaa juhtide käes. Venemaa peab oma sõjaväe ja relvad Ukrainast välja tooma, lõpetama separatistide relvadega varustamise, mitte takistama Ukrainal demokraatlikke valimisi läbiviimast ning austama Ukraina suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust. Nagu iga teinegi riik, peab Venemaa täitma oma rahvusvahelisi kohustusi.

Venemaa agressiooni jätkumine Ukrainas tähendaks edasist vägivalda, uusi inimohvreid ning jätkuvat regiooni pingestamist. Loodame, et Venemaa juhtkond hoiab ära majanduslike sanktsioonide tarbetu eskaleerimise ja samavõrra oma rahva tarbetu isoleerimise.

Nagu oleme Ukraina presidendile ja valitsusele korduvalt kinnitanud, muuhulgas NATO tippkohtumisel - Ukraina rahval on rahvusvahelise kogukonna toetus sellel kriitilisel hetkel nende ajaloos. Ning me kõik väärime tulevikku, milles valitseb ühine heaolu ja stabiilsus.

 

Artikkel avaldatud Postimehes (16.09.2014)

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.