Sa oled siin

ELi välisministrid leppisid kokku sanktsioonide kehtestamises Lukašenkale seoses olukorraga Valgevenes ja Venemaa ametiisikutele seoses Navalnõi mürgitamisega

12. Oktoober 2020 - 16:01

Välisminister Urmas Reinsalu osales täna, 12. oktoobril Euroopa Liidu välisasjade nõukogu kohtumisel Luxembourg’is. Euroopa Liidu välisministrid leppisid kokku sanktsioonide kehtestamises nii Aljaksandr Lukašenkale seoses olukorraga Valgevenes kui ka Venemaa ametiisikutele seoses Aleksei Navalnõi mürgitamisega.

„Olulise päevakorrapunktina käsitlesime täna Venemaad, eelkõige Vene opositsiooniliidri Aleksei Navalnõi mürgitamise kontekstis. Navalnõi mürgitamise korraldajad tuleb võtta vastutusele ja mul on hea meel, et ELi välisministrid toetasid sihitatud ELi sanktsioonide kehtestamist Venemaa ametiisikutele selle kohutava kuriteo eest,” rõhutas välisminister Reinsalu. Ta sõnas, et ELi poliitika Venemaa suhtes peab püsima ühtse ja põhimõttekindlana, sest Venemaa destruktiivne käitumine ja rahvusvahelise õiguse eiramine jätkub, nagu näitab ka asjaolu, et Venemaa ei täida Minski kokkuleppeid.

Valgevenest rääkides nentis välisminister Reinsalu, et olukord pole endiselt paranenud. „Rahvusvahelise kogukonnana peame pöörama rohkem tähelepanu Valgevene demokraatliku tuleviku ja kodanikuühiskonna toetamisele,“ ütles ta. „Meil tuleb ELina otsustada, kuidas peame Valgevenega dialoogi edaspidi. Eesti juba kutsus oma suursaadiku solidaarsusest Leedu ja Poolaga kodumaale konsultatsioonidele. ELi varem kehtestatud sanktsioonid on samuti tervitatav samm, täna leppisime kolleegidega kokku, et nimekirja lisatakse Valgevenes toimuva eest vastutav Aljaksandr Lukašenka,“ rõhutas välisminister.

Reinsalu taunis ka Mägi-Karabahhis toimuvaid relvastatud rünnakuid, mis jätkuvad hoolimata humanitaarrelvarahust. „Olukord tuleb lahendada rahumeelselt, vägivalla kasutamine peab lõppema,“ sõnas välisminister. Ta avaldus lootust, et pooled naasevad läbirääkimistelaua taha OSCE Minski grupi formaadis.

Lisaks arutasid ELi välisministrid Belgradi ja Priština vahelist dialoogi, Ladina-Ameerika ja Kariibi piirkonnaga seotud küsimusi, olukorda Mosambiigis, ELi ja Ukraina tippkohtumist, Venezuelat ning Euroopa Liidu inimõiguste ja demokraatia tegevuskava 2020–2024.

Lisainfo:
välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.