Sa oled siin

Eestisse tuleb töövisiidile Norra välisminister

14. Aprill 1998 - 10:14

Teisipäeva, 14. aprilli õhtupoolikul saabub Eestisse töövisiidile Norra välisminister Knut Vollebaek. Kolmapäeval kohtub Knut Vollebaek Eesti presidendi Lennart Meriga, välisminister Toomas Hendrik Ilvesega ja Riigikogu aseesimehe Tunne Kelamiga.

Välisminister Knut Vollebaeki kohtumistel on ühe tähtsa teemana kavas arutada julgeolekupoliitikat, sealhulgas NATO ja OSCE küsimusi. Igale riigile, mis osaleb NATO programmis Partnerlus Rahu Nimel, on liikmete hulgast määratud üks riik, mis vahendab organisatsiooni puudutavat teavet. Eesti sidepidajaks NATOs on Norra. 1995. aasta augustis sõlmisid Eesti ja Norra kaitsealase koostöö raamkokkuleppe, mis oli esimene tõsine samm riigikaitsealase koostöö vallas. Norra on ka Balti riikide õhuseire ühisprojekti BALTNET juhtriigiks.

Visiidi käigus tulevad kõne alla ka Euroopa Liiduga seotud probleemid. Norra toetab Eesti liitumissoovi Euroopa Liiduga, ehkki ise liitu ei kuulu. Mäletatavasti toimus viimane selleteemaline rahvahääletus Norras 1994. aastal, kus Euroopa Liiduga liitumise poolt oli 47,8% ja selle vastu 52,2% rahvastikust. Samas on Norral rohkesti kogemusi läbirääkimiste alal.

Norra välisministri visiidi raames arutatakse ka kahepoolset koostööd majanduse vallas ning Norra abiprogramme Eestile.

Kaubavahetusbilanss Eesti ja Norra vahel on viimaste aastate vältel olnud Eestile positiivne või enam-vähem tasakaalus. Eesti ekspordib Norrasse peamiselt puitu ja puidutooteid, tekstiilitooteid, metalle ja muid tööstuskaupu. Norra müüb Eestile loomseid tooteid, masinaid ja elektrotehnilisi seadmeid ja tekstiilikaupu. Eesti ja Norra majandussuhted põhinevad tugeval lepingulisel baasil: sõlmitud on nii investeeringute vastastikuse soodustamise ja kaitse leping kui ka topeltmaksustamise vältimise leping, kaubavahetust reguleerib Eesti vabakaubandusleping EFTAga (Norra on Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooni liige). 1997. aasta andmeil moodustasid Norra firmade kapitalimahutused Eestisse 4,7 % siia tehtud investeeringute kogumahust ja sellega on Norra Eesti välisinvestorite pingereas kuuendal kohal.

Hea majandusolukord on Norral lubanud anda oma suuruse kohta suhteliselt palju abi teistele riikidele. Välisabi moodustab Norras 1,2 % rahvuslikust kogutoodangust, mis on Põhjamaade suurim näitaja. Norra 1998. aasta eelarves on Baltimaadele antava abi proportsioone võrreldes teiste riikidega suurendatud.

Norra ja Eesti kahepoolsed suhted on head. Alates 1. maist 1997 kehtib kahe maa vahel viisavabaduse leping, millele kirjutati alla Eesti välisministri Toomas Hendrik Ilvese Norra-visiidi ajal sama aasta aprillis.


VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.