Sa oled siin

Eesti Välisministeeriumi avaldus

3. November 1997 - 9:01

Eesti Vabariigi välis- ja julgeolekupoliitika põhineb arusaamal, et Euro-Atlandi piirkonna julgeolek on jagamatu ning Euroopa areneva julgeolekuarhitektuuri põhielementideks on ümber kujundatud ja laiendatud transatlantilised ning Euroopa organisatsioonid, samuti kõigi Euroopa riikide laialdane koostöö. Eesti julgeolekupoliitika strateegilised eesmärgid jäävad muutumatuks: täielik liikmestaatus Euroopa Liidus ja NATO-s ning heanaaberlike suhete säilitamine Venemaa ja teiste piirkonna riikidega.

Venemaa juhid on korduvalt pakkunud Balti riikidele ühepoolseid julgeolekugarantiisid ja piirkondlikke julgeolekualaseid kokkuleppeid. Ühepoolsed julgeolekugarantiid ei vasta uue Euroopa vaimule; sellised garantiid ega piirkondlikud julgeolekukokkulepped ei ole kunagi kuulunud ega kuulu ka praegu Eesti välispoliitika päevakorda.

Samas hindaksime me kõrgelt Venemaa senisest aktiivsemat kaasamist regionaalsesse koostöösse ning Venemaa tugevamaid sidemeid Euroopa ja transatlantiliste organisatsioonidega, sealhulgas aktiivset osalemist Läänemeremaade Nõukogus, Euro-Atlandi Partnerlusnõukogus ja programmis Partnerlus Rahu Nimel. See kaasamine suurendaks ka Venemaa osavõttu ühtse eraldusjoonteta Euroopa ehitamisest, parandades sel moel julgeolekukliimat nii Balti regioonis kui ka tervel kontinendil.

OSCE ja ÜRO liikmesriigina on Venemaa võtnud endale kohustuse tunnustada nende organisatsioonide ülejäänud liikmesriikide suveräänsust. Läänemere piirkonna tuleviku parimaks garantiiks on heanaaberlikud suhted ja rahvusvaheliselt võetud kohustuste täitmine.

Eesti on valmis jätkama oma praegust dialoogi Venemaaga, et kindlustada arengut, mis tagaks heaolu, stabiilsuse ja julgeoleku nii selles piirkonnas kui ka Euroopas tervikuna.

Eesti soovib vastastikuse koostöö kaudu kasutada usaldus- ja julgeolekumeetmeid, mida pakub juba olemasolev raamistik, näiteks Viini dokumenti. Nende mehhanismide poolt pakutavad võimalused pole veel kaugeltki ammendatud.

Täiustatud kahepoolsed suhted nagu ka juba olemasolevad mitmepoolsed mehhanismid annavad häid võimalusi riikidevaheliste suhete edasiseks arendamiseks rahvusvahelise õiguse ja vastastikuse kasulikkuse baasil ning pikaajaliste eesmärkide saavutamiseks.


VÄLISMINISTEERIUMI PRESSITALITUS

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.