Sa oled siin

Eesti Vabariigi peaminister Juhan Partsi kõne Balti Nõukogul Vilniuses

28. November 2003 - 10:39

Lugupeetud eesistuja,
Austatud Balti Assamblee liikmed,
Head kolleegid,

Mul on tõeliselt hea meel Teie poole pöörduda nii õnnitlemaks meid kõiki edu puhul, mida Balti riigid oma rahvusvahelistes taotlustes on saavutanud kui tänamaks Balti Assambleed selle edu kindlustamise eest parlamentidevahelise koostöö kaudu. Meil on Euroopa Liidu ja NATOga liitumise lävel tugev rahvusvaheline positsioon ja head väljavaated oma rahvaste huvide edendamiseks. See on peamine, mida käesoleval Balti Nõukogul kohane esile tuua.

Küllap on tänaseks enamik meist mõtisklenud selle üle, kuidas Balti koostöö peaks jätkuma eelolevatel aastatel, kui meid seovad juba ka liikmekohustused NATOs ja Euroopa Liidus. Loodan, et keegi ei ole seda meelt, nagu võiks Balti koostöö uutes oludes väärtust kaotada. Olen nõus, et õiguslik, poliitiline ja majanduslik keskkond, mis meie koostööle laiemad raamid annab, muutub olulisel määral. Nii olulisel, et ka Balti koostöö raamistik vajab kohandamist. Kuid leidlike lahenduste puhul ja seni Balti koostöös ilmnenud pühendumuse ilmutamisel saab Eesti, Läti ja Leedu vahelises ühistegevuses ka edaspidi luua lisaväärtust, mis meie riikide edule kaasa aitab.

Kindlasti ei tohiks me jätta kainelt hindamata oma ressursse, mis üha enam nõuavad rakendamist ulatuslikus euroopa integratsioonis ja rahvusvahelise julgeoleku alases tegevuses. Balti koostöö uutes tingimustes peab olema paindlik ja laiemaid koostööstruktuure mitte dubleeriv, vaid täiendav. Oleme möödunud kümnendi jooksul loonud Eesti, Läti ja Leedu vahel tugeva ametialaste kontaktide ja koostöö võrgustiku, mida saame tulemuslikult kasutada laiemas regionaalses koostöös nii Põhjamaadega kui ka kogu Läänemere piirkonnas. Meie oluliste huvide piirkond on edaspidi tavatult lai hõlmates nii lähemat ümbrust Euroopas kui kogu Euro-Atlandi ruumi. Seetõttu oleks konkreetses Balti koostöö institutsionaalses struktuuris mõttekas keskenduda meie kolme riigi võimuses olevate lahenduste otsimisele, aga oma koostöövõrgustikku peaksime kasutama ulatuslikumas koostöös ühiste huvide pinnalt mõju avaldamiseks.

Arutame täna oma Läti ja Leedu kolleegidega seda, kuidas Balti Ministrite Nõukogu peaks uutele väljakutsetele vastama. Valitsustevahelise ja parlamentaarse koostöö kokkulepe saab valitsusjuhtide allkirjad ning uuendame ka Balti Ministrite Nõukogu põhikirja. Pakun oma Läti ja Leedu kolleegidele aruteluks välja Eesti vaated sellele, kuidas Ministrite Nõukogu struktuur suudaks paindlikumalt toetada Eesti, Läti ja Leedu jaoks olulisi projekte ning olla tulemuslikum sellistes olulistes valdkondades nagu kaitsekoostöö, infrastruktuurid ja kommunikatsioonid ning keskkonnakaitse.

Meie regionaalse tegevuse raskuspunkt nihkub üha enam koostööle kogu Läänemere ümbruses. Eriti pean siinkohal silmas koostööd Põhjamaadega NB8 formaadis ning Läänemeremaade Nõukogu. Nendes kooslustes toimiv ühistegevus ja koostööprojektid annavad meie huvide tagamiseks laiema aluse ning toovad lisakaalu ka Euroopa Liidus lahendatavate küsimuste aruteludes.

Tahaksin siinkohal tänada Leedut eduka eesistumisperioodi eest Balti koostöös ning soovida edu Lätile järgmise eesistujana.

Soovin ka Balti Assambleele siiralt edu. Usun, et olete ka edaspidi leidlikud Eesti, Läti ja Leedu suhete edendamisel ja meie rahvaste teenimisel sisuka euroopaliku koostöö kaudu.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.