Sa oled siin

Eesti tõstatas ÜRO Julgeolekunõukogus Venemaa agressiooni Gruusias

6. August 2020 - 7:52

Eile, 5. augustil tõstatas Eesti üheskoos Ameerika Ühendriikide, Belgia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriigiga Julgeolekunõukogu ametlikul kohtumisel Venemaa Gruusia-vastase tegevuse.

„Sel nädalal möödub 12 aastat Venemaa agressiooni algusest Gruusias. Pidasime oluliseks juhtida Julgeolekunõukogus rahvusvahelise kogukonna tähelepanu sellele, et Venemaa agressioon Gruusias ei ole kuidagi raugenud,“ sõnas välisminister Urmas Reinsalu.

Välisminister tõi välja, et Venemaa üritab jätkuvalt nihutada piire ja õõnestada oma naabri suveräänsust. Jätkuvalt on okupeeritud Abhaasia ja Lõuna-Osseetia, mis on Gruusia lahutamatud osad.

Eesti kutsus oma sõnavõtus Venemaad üles viivitamata järgima ÜRO peasekretäri relvarahu üleskutset ja austama rahvusvahelist õigust. „Oleme hiljuti näinud Gruusia vastu suunatud provokatiivse tegevuse kasvu. See muudab kogu piirkonna julgeolekuolukorra hapramaks,“ ütles kohtumisel asejuht Eesti ÜRO esinduse juures Gert Auväärt.

Pärast kohtumist tegid Eesti, Ameerika Ühendriigid, Belgia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriik koos aastateks 2021–2022 valitud liikmete Iirimaa ja Norraga ka ühise pressiavalduse, milles väljendasid muret piiristamise protsessi võimendumise üle viimase aasta jooksul, sealhulgas pandeemia ajal. 

Nii okupeeritud Abhaasia kui ka Lõuna-Osseetia aladel ja ajutistel kontrolljoontel on rakendatud omavolilisi kinnipidamisi ka pandeemia ajal, samuti on Lõuna-Osseetias pandeemia ajal tõkestatud humanitaarabi kohale toimetamist.

„Kutsume Venemaa Föderatsiooni üles täitma oma kohustusi 12. augusti ja 8. septembri kokkulepete alusel,“ rõhutati ühisavalduses ning avaldati toetust Gruusia suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele.

Eesti sõnavõtt: https://un.mfa.ee/national-statement-at-the-security-council-on-the-situ...
Ühine pressiavaldus: https://un.mfa.ee/stakeout-by-estonia-belgium-france-germany-the-us-the-...

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Veel uudiseid samal teemal

14.10.2020|Välisministeerium

Välisministeerium avab koostöös Dokfoto Keskusega fotonäituse kriisikolletes elavate laste unistustest

Juhan Kuusi Dokfoto Keskuses avatakse 15. oktoobril auhinnatud prantsuse fotograafi Vincent Tremeau kõikjal maailmas eksponeeritud fotonäitus „Kui ma ükskord suureks saan“, mis räägib laste vaprusest, loovusest, haavatavusest ja hariduse tähtsusest kriisikolletes. Näitus, mis sündis koostöös välisministeeriumiga ÜRO 75.

30.09.2020|Välisministeerium

ÜRO Julgeolekunõukogu arutas Eesti algatusel Mägi-Karabahhi küsimust

Eile, 29. septembri õhtul toimus Eesti, Belgia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Ühendkuningriigi algatusel ÜRO Julgeolekunõukogus arutelu Mägi-Karabahhi küsimuses.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.