Sa oled siin

Eesti tõstatas Aleksei Navalnõi ründamise küsimuse Julgeolekunõukogus

11. September 2020 - 7:54

Eile, 10. septembril mõistis Eesti ÜRO Julgeolekunõukogu keemiarelvade teemalisel avalikul istungil hukka Venemaa opositsioonijuhi Aleksei Navalnõi vastu toime pandud rünnaku Novitšoki rühmast pärineva närvimürgiga.

Välisminister Urmas Reinsalu sõnul peavad keemiarelvade kasutamisele järgnema tõsised tagajärjed. „Need, kes selle rünnaku eest vastutavad, peavad saama karistatud. Vajalik on sõltumatu rahvusvaheline uurimine, kuhu oleksid kaasatud Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni eksperdid,“ sõnas Reinsalu ja kutsus Venemaad üles tegema koostööd.

Oma sõnavõtus viitas Eesti ka Skripalide juhtumile 2018. aastal, mida samuti Julgeolekunõukogus arutati. „Kahjuks ei ole see esimene kord, kui Novitšokki kasutatakse isikute vastu, keda Venemaa näeb vaenlastena,“ ütles Eesti alaline esindaja ÜRO juures Sven Jürgenson.

Kohtumisel mõistsid ka mitmed teised Julgeolekunõukogu liikmed Navalnõiga juhtunu hukka.

Julgeolekunõukogu kohtumisel, mis keskendus resolutsiooni 2118 (2013) täitmisele seoses keemiarelvade kasutamisega Süürias, kritiseeris Eesti ühtlasi ka Venemaa korduvaid katseid seada küsimuse alla Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni pädevust. Sõltumatute uuringutega on tõendanud seitset juhtumit, kus Süüria režiim kasutas rahva vastu keemiarelvi.

Eesti sõnavõtt täispikkuses (inglise keeles): https://un.mfa.ee/statement-by-ambassador-s-jurgenson-at-un-security-cou...

Lisainfo:

välisministeerium
avalike suhete osakond
press@mfa.ee

Veel uudiseid samal teemal

04.09.2020|Välisministeerium

Välisminister Reinsalu Julgeolekunõukogus: Valgevene tulevik on Valgevene rahva kätes

Täna, 4. septembril toimus Eesti eestvedamisel ÜRO Julgeolekunõukogus esimene maailma avalikkusele suunatud kohtumine, kus arutati Valgevenes hiljutiste presidendivalimiste järel toimuvaid inimõiguste rikkumisi.

04.09.2020|Välisministeerium

Välisminister Urmas Reinsalu sõnavõtt ÜRO Julgeolekunõukogu mitteametlikul kohtumisel inimõiguste olukorrast Valgevenes

Lubage mul esineda avaldusega Eesti nimel.

Jälgime Valgevene sündmusi sügava mure ja kurbusega.

Poliitiline tagakiusamine algas Valgevenes mitu kuud enne valimispäeva 9. augustil. Pärast võltsitud valimisi läks rahvas tänavaile, et rahumeelselt nõuda uute ja õiglaste valimiste korraldamist.

Räägi kaasa
riigivalitsemises

Sul on võimalus esitada oma ettepanek või rääkida kaasa otsuste kujunemisel.

Eelnõude infosüsteem

Sul on võimalik jälgida, millised eelnõud on praegu töös ning soovi korral saad ka oma kommentaari esitada või osaleda avalikel konsultatsioonidel.

Osalusveeb

 

Osalusveebis osale.ee saad esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid ning koguda allkirju oma idee toetuseks. Iga esitatud idee saab ka valitsuse poolse vastuse.